DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hamburg’da liman işçileri yürüdü

Almanya’da Blohm&Voss şirketi ve Hamburg liman ve tersane işçileri, işten atmaları ve çalışma koşullarını protesto ettiler.

ALMANYA– Kapitalizm, ucuz olduğu aşamada, emek-gücünün yerine makineleri üretime sokarak ve ama, işçileri daha az çalıştırmak değil işçi sayısını azaltma yoluna giderek içsel yasalarını işletmeye devam ediyor.

Bunun bir örneği Almanya’nın Hamburg kentinde yaşanmak üzere. Tersanelerde, yeni makinelerin kurulacakolmasıyla 300 işyerinin kapatılacağı ve  emekçilerin sokağa atılacağı konuşuluyor.

Hükümet, “Denizcilik Alanında Dijitalleşmenin Yarattığı Şanslar” adlı 10. Ulusal Maritim Konferansı düzenleyerek patronların bu planlarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Bugün yapılacak olan konferansa sendika ve işveren temsilcileri de katılacaklar.

 Hamburg’da düzenlenen söz konusu konferans öncesi (dün) yaklaşık bin işçi patronların yeni planlarına karşı yürüdü. İşçiler, hem limanda hem de tersanede öğlen iş çıkış saatinde eylem yaptı. Eylemler işyerlerinin önünde başladı. Ardından eyalet parlamentosunun önüne kadar yüründü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close