DÜNYA

Hamburg’da ‘toplama ve yargılama kampı’

7-8 Temmuzdaki G20 zirvesini protesto eylemlerinden çekinen Alman devleti Hamburg’da zirvenin çok uzağında toplama ve yargılama kampı kuruyor.

hambırg polis

HABER MERKEZİ– G20 karşıtlarına yönelik Hamburg polisi 7-8 Temmuz tarihlerinde yapılacak zirvede yüzlerce protestocuyu gözaltına alacağı tehdidinde bulunuyor. Alman yargısı da bu mesajı alıp konteyner mahkemeleri kurduruyor. Elbe nehrinin güneyindeki konteynerlerde oluşturulacak geçici mahkemelerde, gözaltına alınanlar hızla yargılanacak.

Geçici mahkemelerdeki yargılamalar 24 saat boyunca devam edecek ve sekiz ayrı duruşmayı aynı anda yapmak mümkün olacak.

Zirve öncesi gözaltı saldırısı yapma hazırlığı

Polis bir yandan da zirveyi protesto eylemleri öncesinde gözaltı saldırısı başlatma hazırlığında. Zirve öncesinde “şüpheli“ görülenler de alınıp konteynerlerde mahkeme karşısına çıkarılacak.

Konteynerlerin geçici mahkemelere dönüştürülmesinin maliyeti yaklaşık 750 bin euro. 130’dan fazla yargıcın ve bir o kadar da görevlinin 29 Haziran’dan zirvenin bitimine kadar görev yapması bekleniyor.

Toplama ve yargılama kampı

Geçici mahkemelerin yanında gözaltı merkezi de konteynerlerde görev yapacak. Bu konteynerlerin daha önce mülteci barınağı olarak kullanılan bir yer olduğu söyleniyor. Bir başka iddiaya göre ise bu hapishane eski bir lojistik binasının dönüştürülmesiyle oluşturuldu.

Hapishane ya da gözaltı merkezi 50 tek kişilik ve birden fazla kişinin tutulabileceği 70 hücreden oluşuyor. Mekan 400 kişilik kapasiteye sahip.

Mahkemeler ve gözaltı merkezleri, zirvenin yapılacağı bölgenin uzağında. Hamburg’un ana mahkemeleri zirvenin yapıldığı yerden sadece birkaç yüz metre uzaklıkta. Alman devleti böylece zirveden uzak bir bölgede toplama ve yargılama kampı kurmuş oluyor.

Bir hafta boyunca G20 protestolarının yapılacağı Hamburg’daki gösterilerin en büyüğü 150 bin kişinin beklendiği 8 Temmuz günü gerçekleştirilecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close