DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADIN

Hindistan: 15 bin ASHA çalışanı yürüdü

Bengaluri’de ASHA’da çalışan 15,000 kadın sağlık emekçisi taleplerini haykırmak için yürüdü

asha protesto1

HABER MERKEZİ– Bugün Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluri’deki ‘Freedom Park’ında toplanan 15,000’in üzerinde kadın sağlık çalışanı yürüyüş gerçekleştirdi.

Yaklaşık bir çeviriyle “Akredite Sosyal Sağlık Aktivistleri” anlamına gelen ASHA kurumunda çalışan kadınlar, performansa dayalı yani ilgilendikleri hastaların sayısı oranında belirlenen ücretlere karşı çıkarak, aylık ücretlerin yükseltilmesini ve sabitleştirilmesini talep ettiler.

Ayrıca, yeni geçilen “çevrim içi sistemin” düzenli çalışmadığını, gerçekleştirdikleri bir çok sağlık hizmetinin bilgisayar sistemine kaydının yapılmadığını, bakılan hasta sayısına göre belirlenen ücretlerin bu nedenle çok düşük kaldığından şikayetçiler.

asha protesto2

ASHA emekçilerinin son aylarda geliştirdikleri mücadeleler sonucunda yerel hükümet, 1 Eylül’den itibaren yeni bir sisteme geçerek ayda 5,000 rupi ödemeyi kabul etti. Ve “çevrim içi sisteme veri girişinde yaşanan sorunları giderilecek” şeklinde bir açıklama yaptı fakat kadın sağlık emekçileri bunu yeterli görmüyorlar ve “ASHA-Soft” denilen çevrim içi sistemin kaldırılmasını istiyorlar.

asha protesto3

Kadın sağlıkçılar, Telangana ve Kerala eyaletlerinde kazanılmış bir hak olan aylık ücretlerin 6,000 rupi (yaklaşık 95 dolar ediyor) olarak sabitlenmesini, maaşların düzenli ödenmesini, “gönüllü” statüsünden çıkarılarak kalıcı işçiler olarak istihdam edilmelerini, yanı sıra sosyal sigorta haklarının yerine getirilmesini talep ediyorlar.

Hamile kadınlarla ve diğer hastalarla ilgilenip hastaneye götürülmesinde, yeni doğan çocukların bakımında, tüberküloz ve HIV gibi hastalıklara yakalanmış kişilerin durumunun izlenmesinde, rutin aşıların yapılmasında ve daha pek çok sağlık hizmetinde görevli olan ASHA çalışanları Hindistan’ın bir çok eyaletinde aylardır protestolar ve grevler gerçekleştiriyorlar.

Aylardır düşük ücretler, işten atılmalar, kamu sağlığında yapılan özelleştirmelerin olumsuz sonuçları, sağlığa ayrılan bütçenin kısıtlanması gibi sorunlarla ilgili protestolar, grevler, yürüyüşler gerçekleştiren Anganwadi emekçilerinden farklı olarak ASHA çalışanları yerel kırsal toplulukların kendi içinden seçilen kadınlardan oluşuyor.

ASHA gibi Anganwadi’de çalışan kadın emekçiler de kırsal topluluklara, özellikle kadın ve çocuklara sağlık hizmeti ulaştırıyorlar. Her iki kurumda çalışan kadın emekçiler bir nevi -hastanelerde çalışmayan- hemşireler konumundalar.

Diğer taraftan, 2005 yılında Ulusal Kırsal Sağlık Misyonunun (NRHM) bir parçası olarak Hindistan Sağlık ve Aile Refahı (MoHFW) bakanlığınca kurulmuş olan ASHA’da çalışan kadınlar hala “gönüllü” olarak tanımlanıyorlar. Bu nedenle, kalıcı ekonomik-sosyal hakları kazanmak gibi bir dertleri var. Ve bunun için mücadeleyi yükseltiyorlar.

Hindistan genelinde toplamda yaklaşık 900,000 civarında ASHA emekçisi olduğu söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close