DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan: Liman işçileri özelleştirmeye karşı greve hazırlanıyor

Hindistan’dan bir grev haberi daha geldi: Liman işçileri 18 Ağusto’ta greve çıkmaya hazırlanıyor

hindistan liman grev

HABER MERKEZİ– Hindistan’da işçi sınıfının çeşitli bölükleri peş peşe greve çıkarken ve değişik biçimlerde direnirken, bunların üstüste gelmesiyle genel grevin koşulları olgunlaşıyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde ülkenin en büyük çatı işçi örgütleri genel greve hazırlık yapmayı gündemlerine aldıklarını duyurmuştu.

Bir grev haberi de Liman işçilerinden geldi. Ülkenin toplam liman ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiren Hindistan’ın büyük limanlarında işçiler, 18 Ağustos’ta greve çıkmaya hazırlanıyor.

Liman ve rıhtım işçilerini temsil eden 6 federasyon, Hindistan merkezi hükümetinin emeklilerin emeklilik hakları da dahil olmak üzere işçilerin iş güvenliği gibi ekonomik-sosyal haklarını korumak için grevi gündeme aldıklarını açıkladılar.

Zira hükümet “daha fazla özel yatırım çekmek ve liman verimliliğini artırmak için” büyük limanları özelleştirmeye hazırlanıyor. Özelleştirmeyle birlikte yaklaşık 50.000 işçinin işten atılması ya da kazanılmış hakların gaspedilmesi gündeme gelecek.

Ülke çapında bir grevden etkilenebilecek limanlar arasında Kolkata, Paradip, Visakhapatnam, Chennai, Tuticorin, Cochin, Yeni Mangalore, Mumbai, Jawaharlal Nehru Port Trust, Kandla ve Marmugao yer alıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close