İŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: On binlerce tarım emekçisinden dev yürüyüş

Emekçi köylüler ve tarım işçileri bu kez Kuzey Bengal’de kilometrelerce yürüyerek taleplerini dile getirdi

HABER MERKEZİ– Hindistan’da kent proletaryasının yanı sıra tarım proleterleri ve yoksul köylülük de asgari temel talepleri için mücadelelerini sürdürüyorlar.

Mart ayında 50 binin üzerinde katılımla düzenlenen yürüyüşten sonra emekçi köylüler ve tarım işçileri bu kez Kuzey Bengal’de kitlesel bir yürüyüş düzenledi.

Hindistan Komünist Partisi (Marxist) partisinin yönetimindeki ulusal köylü örgütü AİKS ve Tüm Hindistan Tarım işçileri Sendikası AIAWU’nun ortak çağrısıyla yapılan yürüyüşe 30 binin üzerinde katılım oldu.

Kuzey Bengal’in 6 bölgesinden gelen eylemciler 27 Aralık’ta Siliguri’de, Modi liderliğindeki merkez hükümetinin ve Mamata liderliğindeki eyalet hükümetinin tarım politikalarına karşı toplandılar.

Çoğunlukla kentsel işçi sınıfı kökenli Siliguri şehir sakinleri, emekçi köylü kardeşleriyle el ele verdiler ve çoğu Bengal-Assam’daki dağlık bölgelerden veya uzak kırsal alanlardan gelen yürüyüşçülerin karınlarını doyurmak için seferber oldular.

Eylemciler, Kuzey Bengal hükümet sekreteryasına, kredi borçlarının silinmesi, çeltik gibi tarımsal ürünlerin alım fiyatlarının artırılması ve arazilerin sulanma sorununun çözülmesi de dahil 13 maddelik bir talep bildirgesi sundu.

Kızıl bayraklar taşıyan eylemciler, Mahananda nehrinin setinden Siliguri’deki Kuzey Bengal sekreteryasının bulunduğu Uttorkanya’ya kadar 5 km yol yürüdü. Başlangıçta yürüyüş Dagapur Çay bahçesinden Kuzey Bengal sekreteryasına kadar daha uzun bir güzergahta planlanmıştı. Ancak eyalet yönetimi ve polisi buna izin vermedi.

Yürüyüşü düzenleyen sendikalar ve kölelik koşullarında çalıştırılan çay işçilerinin sendikası, 8-9 Ocak günlerinde 180 milyon emekçinin katılmasının beklendiği tüm Hindistan genel grevine katılacaklarını belirtti.

Emekçi köylüler ve tarım işçileri Mart ayında Nasik kentinden yola çıkıp Maharaştra Meclisine doğru yaklaşık 170 kilometrelik yolu yürüyerek benzer taleplerle eylem düzenlemişti.

Kaynak: NewsClick

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close