DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: Özelleştirmelere karşı kitlesel gösteri

Liman kenti Visakhapatnam’da binlerce işçi emek karşıtı politikalara karşı sokağa çıktı
HABER MERKEZİ– Hindistan’ın güneydoğusunda bulunan liman kenti Visakhapatnam’da işçiler, özelleştirmeleri ve hükümetin emek karşıtı politikalarını protesto etmek için kitlesel bir gösteri düzenledi.
Liman ve rıhtım işçilerini temsil eden 6 federasyonun çağrısıyla, Hindistan merkezi hükümetinin ve yerel yönetimlerin, iş güvenliği gibi ekonomik-sosyal haklara yönelik saldırılarına karşı yapılan gösteriye polis saldırdı. Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu çok sayıda protestocu gözaltına alındı.
Merkezi hükümet “daha fazla özel yatırım çekmek ve liman verimliliğini artırmak için” büyük limanları özelleştirmek istiyor. Özelleştirmeyle birlikte yaklaşık 50.000 işçinin işten atılması ya da kazanılmış hakların gasp edilmesi gündemde.
Özeleştirme planlarına karşı çıkan işçiler aynı zamanda, sözleşmeli işçiler açısından önemli bir sorun olan ücret eşitsizliğinin giderilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, ekonomik ve sosyal güvenlik haklarının tanınması gibi temel talepleri de dile getiriyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close