DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Hindistan: Tekstil işçileri çalışma koşullarını protesto etti

Binlerce kadın emekçi, asgari ücret talebinin yanında cinsel taciz saldırılarını protesto etti

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Karnataka eyaletinin Mandya bölgesinde tekstil-konfeksiyon işçileri çalışma koşullarına isyan etti. Dışarı çıkan binlerce kadın fabrikanın önünde protesto gösterisi yaptı.

“Yaşanabilir asgari ücret” talebini dile getiren kadınlar, aynı zamanda, çalışma ortamının sağlıksız olmasını ve sık karşılaştıkları -patronlar ve adamları tarafından yapılan- cinsel saldırıları protesto ettiler.

Tekstil şirketi “Shahi Export”a ait olan ve 5 bin işçinin çalıştığı fabrikada dikiş, nakış, yıkama, örme bölümleri bulunuyo. Ve çalışanların çoğunu kadın emekçiler oluşturuyor.

“NewsClick” haber sitesinin aktardığına göre, Konfeksiyon İşçileri Sendikası (GLU) ve yerel bir sivil toplum örgütü Munnade tarafından 2015-2016 yıllarında yürütülen bir araştırma, Güney Hindistan tekstil-konfeksiyon endüstrisinin merkezi olan Bangalore’deki fabrikalarda, işyerinde cinsel taciz saldırılarının yaygın olduğunu açığa çıkardı.

Bu çalışmaya göre, Bangalore’deki kadın hazır giyim işçilerinin yüzde 14’ü tecavüze uğruyor. Kadın işçilerin yüzde 80’i sağlıksız ve güvenli olmayan ortamlarda çalıştırıldıkların söylüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close