DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan’da inşaat işçilerinden kitlesel protesto

‘Kum krizi’ bahanesiyle inşaatın durudurulması ve işçilerin bir çeşit ‘ücretsiz izne’ çıkarılması karşısında inşaat işçileri isyan etti.

udupi-inşaat-işçileri

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Udupi bölgesinde yapı inşaatında çalışan işçiler “kum krizi“ bahanesiyle mağdur ediliyorlar. “İşler kum yokluğundan durdu“ denilerek işçiler evlerine gönderildikleri gibi hiç bir ödeme de yapılmıyor.

Diğer taraftan işçilerden kesilerek biriktirilmiş ‘fonlar’ bu tür durumlarda devreye sokulması gerekliyken bu yapılmıyor. Bu durum karşısında işçilere isyan etmek düşüyor!

Hindistan İşçi Sendikaları Merkezi (CITU)’ne bağlı Udupi İnşaat İşçileri Federasyonu, bugün (26 Temmuz) Clock Tower Udupi’nin önünde kitlesel protesto yürüyüşü yaptı.

CITU Sekreteri Balakrishna Shetty, “bölgedeki sürmekte olan kum krizinin ilçedeki işçiler arasında işsizliğe neden olduğunu“ söyledi. Kum tedarikinin olmaması nedeniyle binaların inşaatı ve kentteki diğer projeler durduruldu. Kum bulunamaması da emekçiler arasında işsizlik oranını arttırdı.

‘Karnataka Eyaleti İnşaat İşçileri Refah Kurulu’ndaki fonda sözümona işçilerin refahı için 5650.71 rupi birikmiş durumda ancak işçilerin ücretlerinden kesilerek oluşturulan bu fon işçilerin ihtiyaçları için kullandırılmıyor.

CITU, bölgedeki devam eden hammadde (kum) krizinin çözümü, kayıtlı işçiler için Karnataka Eyalet Binası İnşaat İşçileri Refah Kurumu’nda birikmiş fonların serbest bırakılması gibi taleplerde bulunuyor. Söz konusu fondaki paraların başka amaçlarla kullanılmasının yasak olduğunu hatırlatıyor.

Bu durumu protesto eden CITU sendikasına üye işçiler, Bakan Pramod Madhwaraj’la görüşme talep ettiler. İşçilerin, aksi halde, protesto eylemlerini artıracakları mesajını vermeleri üzerine. Bakan Madhwaraj gelmek ve açıklamalar yapmak zorunda kaldı.

Protestoculara seslenen Bakan, “kum krizinin 1 Ağustos’tan itibaren çözüleceğini, işçilerin diğer taleplerini ve birikmiş fonların işçiler için serbest bırakılması konularını Başbakan ile görüşeceği“ sözünü verdi.

İşçiler ayrıca emeklilik maaşının 3 bin rupiye yükseltilmesini talep ediyorlar.

udupi-inşaat-işçileri2
udupi-inşaat-işçileri5

udupi-inşaat-işçileri4

Fotolar Mangalorean.com’dan alınmıştır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close