DÜNYAManşet

Honduras’da çatışmalar sürüyor

Honduras’ta seçim sonuçları değişti, çatışmalar sürüyor, ölümler var, OHAL ilan edildi.

HABER MERKEZİ– Emperyalistlerin ve işbirlikçisi yerli tekellerin istediği seçim sonuçları çıkmayınca baş vurdukları seçim yolsuzluklarından biri de Honduras’da ortaya çıktı. Orta Amerika ülkesi Honduras’ta sol muhalefet liderinin devlet başkanlığı seçimini önde götürüp başkan olacağına kesin gözüyle bakılırken, kaybettiği açıklandı. Saatler boyunca oy sayımı gizlendi. İktidardaki sağcı başkan kaybeder görünürken birden seçimi kazandığı ilan edildi. Halk seçim yolsuzluğu iddiasıyla sokaklara döküldü. Ülkenin bütün kentlerinde eylemler var. Polisin saldırılarıyla çıkan çatışmalarda ise biri

Tegucigalpa’da askerin vurduğu 19 yaşındaki bir genç kız olmak üzere en az 5 kişi yaşamını yitirdi, 20 yaralı var. En az 100 kişi de gözaltında. 1 Aralık’ta hükümetin ilan ettiği olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağıdevam ediyor. Ayrıca anayasal hakların 10 gün boyunca askıya alındığını duyuruldu.

honduras

Oy sayımı gizlendi

Honduras’ta 26 Kasım Pazar günü devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Sandıklar açıldığında Diktatörlüğe Karşı Muhalefet İttifakı Devlet Başkanı Adayı Salvador Nasralla, mevcut Devlet Başkanı ve sağcı Ulusal Parti Lideri Juan Orlando Hernández’in önünde görünüyordu.28 Kasım günü, oyların yüzde 70’i sayıldığında Nasralla’nın yeni devlet başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Seçimleri veren internet sitesi bir süre kapandı. Yeniden açıldığında ise mevcut başkan Hernandez öne geçmişti. Son açıklanan oranlar Hernandez’in yüzde 42.92 ile seçimi kazandığını, muhalif lider Nasralla’nın ise yüzde 41.42 ile ikinci olduğunu söylüyor.

Yüksek Seçim Kurulu geçen cumartesi yapılan açıklamada “hala sayılmayan oyların” bulunduğu ve pazar sabahı itibariyle sayılacakları duyuruldu. Bunun üzerine muhalefeti destekleyen on binler sokaklara çıkarak seçim kurulunu protesto etti. Ayrıca Nasralla da seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini ve “Mevcut başkan tarafından bir darbe gerçekleştirildiği”ni açıkladı. Sayımları gizlenen 5 bin 174 seçim tutanağındaki oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Seçimlerde yolsuzluk iddiaları; bazı seçim merkezlerinin resmi saatten bir saat önce kapatıldığı, ölülerin yerine oy kullanıldığı, kimlik gösterilmeden oy kullandığı vsç olarak sıralanıyor.

Ülkede seçim sonuçlarını tanımayan binlerce kişinin sokaklarda olması, çatışmalar ve eylemler devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close