DÜNYAManşet

Honduras’ta sokaktaki halka saldırı: Ölü ve yaralılar var

Özelleştirme saldırısına karşı protestolar sürerken, asker ve polis gerçek mermilerle saldırdı

HABER MERKEZİ– Honduras’ta Amerika destekli iktidarın özelleştirme saldırısına ve yolsuzluklara karşı öğretmen ve doktorların daha iyi eğitim ve halk sağlığı sistemi talepleriyle Nisan sonunda başlayan protestolar sürerken, askerler ve polislerin açtığı ateş sonucu en az iki kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi de yaralandı.

Kamu Bakanlığının Hukuk Tıp Birimi sözcüsü İsis Alvarado, “adli tıpa şimdiye kadar iki cesedin getirildiğini, ölenlerin isimlerinin Luis Enrique Maldonado Vsquez (24) ve Erick Francisco Peralta Mendoza (37) olarak belirlendiğini” doğruladı. Yerel kaynaklar, sosyal medyadan izlenebildiği kadarıyla, ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Dinmeyen protestolar karşısında devlet başkanı Hernandez orduyu devreye sokarak saldırı emrini verdi. Hükümet binalarına yönelen, yolları bloke eden, lastik yakarak barikatlar kuran halka yönelik asker ve polisin saldırılarının devam ettiği bildiriliyor.

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta öğretmenler, öğrenciler ve doktorların, sağlık ve eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı başlattığı grev ve protestolar aylardır sürüyor.

Nisan sonunda başlayan protesto ve grevlerin ardından iktidarın „reformları askıya aldık“ açıklamasını yeterli bulmayan emekçiler, özelleştirme planının tümden iptalini istiyor.

Özelleştirme kararları 25 Nisan’da onaylanmış, bunun üzerine sokağa çıkan öğretmen, öğrenci ve doktorlar polisle çatışmış; öğrenciler üniversite işgalleri gerçekleştirmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close