GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Honduras’ta özelleştirmeye karşı grev ve protestolar sürüyor

Dünkü protestolarda Amerikan büyükelçiliğinin ana kapısı ateşe verildi

HABER MERKEZİ– Orta Amerika ülkesi Honduras’ta öğretmenler, öğrenciler ve doktorların, sağlık ve eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı başlattığı grev ve protestolar sürüyor.

Nisan sonunda başlayan protesto ve grevlerin ardından hükümetin „reformları askıya aldık“ açıklamasını yeterli bulmayan emekçiler, özelleştirme planının tümden iptalini istiyor.

Perşembe günü başta başkent olmak üzere bir çok kentte düzenlenen kitlesel protestolar dün devam etti. On binlerin sokağa çıktığı başkent Tegucigalpa’da ABD büyükelçiliğinin giriş kapısı lastikler yakılarak ateşe verildi.

Özelleştirme kararları 25 Nisan’da onaylanmış, bunun üzerine sokağa çıkan öğretmen, öğrenci ve doktorlar polisle çatışmış; öğrenciler üniversite işgalleri gerçekleştirmişti.

Honduras Kongresi, binlerce kişinin sokaklara akın ederek eğitim ve sağlık reformlarına yönelik protesto gösterilerinde çok sayıda kişinin yaralanmasının ardından reformların onaylanmasını durdurma kararı almıştı.

Honduras’ta barışçıl başlayan gösteriler, polisin saldırları sonucu çatışmaya dönüşmüş; mağazaların camlarını kırılmış, kurulan barikatlar ateşe verilmiş; Ulusal Özerk Üniversitesi kampüsünü işgal eden öğrenciler en az 4 binayı ateşe vermişti.

honduras grev protesto honduras grev protesto

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close