DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Houston: Wyman-Gordon’da grev

Houston’da metal kompleksleri üreten fabrikada çalışan işçiler patronun dayatmaları sonucunda grevdeler

işçi ateş

HABER MERKEZİ- ABD’nin Texas bölgesindeki Houston kaentinde Wyman-Gordon fabrikası işçileri 21 Ağustos’tan beri grevdeler.

İşçiler, maluliyet ödemelerinin kesilmeye çalışılması, işe yeni girmiş işçilerin saat ücretinin düşürülerek 12 dolarda sabitlendirilmesi ve ücretlerin 3 yıl dondurulması dayatmalarına karşı grev kararı aldılar.

Yeni bir sözleşme için Ağustos başından beri yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.

İşçiler “dayatmalar, mevcut iş gücüne yapılan hakarettir. Patronun ücret önerisine göre, basit bir matematik yaparsanız, bir çalışanın giriş seviyesi konumundan en üst seviyeye ulaşabilmesi için 50-60 yıl çalışması gerekecektir! Patron ‘rekabet’ için bu gerekli diyor. Rekabetçi olmak onlar için kar işçiler için düşük ücretler anlamına geliyor!” diyorlar.

Houston’daki 500 dönüm arazi üzerinde ve 1.500.000 m² üretim alanına sahip tesislerde 271 işçi grevde.

Wyman-Gordon tekelinin 5 ülkede 13 üretim tesisi bulunuyor. Toplamda yaklaşık 3 bin işçi çalıştırıyor.

Şirket, havacılık ve endüstriyel gaz türbini pazarlarına dünya çapında bir tedarikçidir. Hem sivil hem de askeri araçların ana gövdesini ve motorunu üreten firmalara türbinler için kritik olan kompleks metal bileşenleri/parçaları tasarlayıp üretiyor. Airbus, Boeing, GE Energy, Mitsubishi gibi pek çok dünya devine parça tedarik ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close