DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Hyundai işçileri hafta boyunca kısmi grev yapacak

Toplu görüşmelerde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 5 fabrikada bu hafta 4-6 saatlik iş bırakmalar yapılacak

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de Hyundai işçileri, patronlarla yapılan görüşmelerde ücretler ve ikramiyeler konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle hafta boyunca 4 saatten 6 saate kadar iş bırakma eylemleri gerçekleştirecek.

Hyundai’nin ülkede bulunan 7 fabrikasından 5’inde yapılacak iş bırakma eylemeleri bugün başladı. Pazartesi ve Salı günleri 4’er saat, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri 6’şar saat iş bırakılacak.

51.000 Hyundai işçisinin üyesi olduğu sendika, Seul’ün 414 kilometre güneyindeki Ulsan’daki beş tesiste yapılacağını söylediği kısmi grevi, anlaşmazlığın 36. görüşmede de çözülememesinden dolayı gündeme alındığını açıkladı.

Sendika aylık temel ücretlere 154,883 won (142 dolar) zam yapılmasını ve şirketin 5,72 trilyon won olan net yıllık karının yüzde 30’unun ikramiye olarak işçilere dağıtılmasını talep ediyor.

Patronlar ise, aylık ücretlere 42,879 won zam yapmayı ve toplam iki aylık ücret ile 1 milyon won tutarında ikramiye ödemeyi teklif ediyor. Sendikanın kabul etmemesi üzerine patronlar ikramiye tutarını biraz üste çektiyse de bu ikinci teklif de sendika tarafından reddedildi.

Pazarlık görüşmelerinin 37. si Perşembe günü yapılacak.

Bu yıl içinde Hyundai işçilerinin yaptığı grevler patronlara 38 bin araçlık 800 milyar won değerinde üretim kaybı yaşattı.

Hyundai’nin Kore liman kenti Ulsan’da 5 olmak üzere 7 fabrikası bulunuyor. ABD, Avrupa, Çin, Hindistan ve Rusya’da da üretim tesisleri bulunmaktadır.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close