DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hyundai’den sonra Kia Motor’da da kısmi grev

G. Kore’de Kia Motor Corp. işçileri daha yüksek ücret için kısmi grev yapma kararı aldılar.

kia motor grev

HABER MERKEZİ– Kia Motor işçilerinin örgütlü olduğu sendika bugün (pazartesi), yüksek ücret istemek için kısmi bir grev başlatılacağını duyurdu. Sendika ayrıca, kısmi grev kararının metal işçilerinin çatı sendikasının planladığı eylemler çerçevesinde alındığını açıkladı.

İki gün sürecek iş bırakma eylemlerinden başka hangi eylemlerin devreye sokulacağı konusunun önümüzdeki günlerde belirleneceği aktarıldı.

Kia’nın yönetimi ve 28.240 üyesi olan sendika tarafından bu yılki toplu pazarlık görüşmelerinde ücret ve diğer haklarda bir türlü anlaşma sağlanamamıştı.

Sendikalı işçiler şu anda 154.833 won (137.26 dolar) olan aylık ücretlerde artış yapılmasını ve şirketin 2016 yılı net karının yüzde 30’una eşit prim-ikramiye ödenmesini talep ediyorlar. Ayrıca, şirketin “gelecekteki üretim teknolojisindeki ilerlemelerinden bağımsız olarak istihdamlarını garanti altına almalarını” da talep ediyorlar .

Ayrıca, düzenli olarak ödenen ikramiyelerinin de ücret olarak sayılmasını istiyorlar. Ancak şirket, “kötüleşen ticari koşulları” gerekçe göstererek talepleri karşılamıyor.

Kia Motor işçilerinin talepleri, geçtiğimiz günlerde iki günlük kısmi grev yapmış olan Hyundai işçilerinkiyle aynı. Nitekim Kia Motor işçileri kısmi grev kararlarında Hyundai işçilerinin eylemine atıf yaptılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close