GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

G. Kore’de Hyundai işçileri greve gitti

İşçiler toplu işten atma tehlikesini içeren ‘birleşme ve yeniden yapılanma’ planına karşı çıkıyor

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de işçiler greve çıkarak „Hyundai Heavy”nin Seul’deki ofis binasının yakınında eylem yaptı.

Şirketin Seul’ün yaklaşık 400 kilometre güneydoğusunda bulunan Ulsan’daki fabrikasındaki işçiler de 4 saat boyunca iş bıraktı.

“Yonhap News”de yer alan habere göre sendika, şirketin “Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co” ile birleşme planına karşı çıkmak için geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana 4 saatlik grevler başlattı.

Birleşme” adı altında gemicilik şirketi DSME’nin yutulmasıyla birlikte başlatılan “yeniden yapılanma” sürecinde çok sayıda işçinin işten atılacağı beklentisi var.

Sendika, yeniden yapılanma planının -büyük hissedarlar arasında- konuşulacağı 31 Mayıs’ta yine greve çıkılacağını duyurdu.

Daewoo gemicilk şirketinin işçileri de iş bırakmıştı

DSME’ye ait tersanede çalışan 5 bin 600 işçi tersanenin özelleştirilmesi anlamına gelen bu plana karşı Şubat ayı sonunda greve çıkmışlardı. Tersane işçileri „birleşme“ adı altında planlanan anlaşmayla birlikte toplu işten atmaların gündeme geleceğini düşünüyor.

DSME’nin büyük hissedarı -devlet destekli- Kore Kalkınma Bankası KDB ile „Hyundai Heavy Industry“ arasındaki anlaşma Mart ayında imzalandı.

Buna göre, şirket sermayesinin yüzde 55.7’lik bölümüne sahip KDB bunları HHI’ye devredecek, daha sonra çıkarılacak tahvillerden bir kısmını satın alacak.

Güney Kore’nin 3. büyük tersanesi olan ve devlet tarafından işletilen Daewoo gemicilik şirketinde 2008 yılında işçiler, şirket hisselerinin yüzde 51’inin özelleştirilmesini engellemek için grev kararı almışlar, bu nedenle özelleştirme işlemi gerçekleşmemişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close