GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

IG Metall Voith’deki savaşı nasıl kaybedebildi?

Almanya’nın Sonthofen kentindeki Voith grevi, sendikanın marifetiyle 33 gün sonra sona erdirildi

23 Nisan’da başlayan Sonthofen’deki Voith grevi 33 gün sonra sona erdi. Sonuç olarak tesisin kapatılması ve işçilerle “sosyal tarife sözleşmesi” kararı alındı. İşçiler ve IG Metall, Sonthofen Oberallgäu’daki makine üreticisi Voith tesisinin kapatılmaması için mücadele etti. IG Metall’in şirket yönetimiyle tutarlı bir şekilde mücadele etmemesinden kaynaklanan son durum, işçileri hayal kırıklığına uğrattı. Sonuç farklı olabilirdi.

Voith’deki mücadele sona erdi. Sonthofen’deki sanayi kuruluş 500 yıllık bir tarihin ardından kapanacak. Grevde olan işçilerin yüzde 87,1’i IG Metall yönetimi ve Voith yönetimi tarafından müzakere edilen “sosyal tarife sözleşmesi” lehine oy kullandı. IG Metall Bayern ve yerel müzakerecinin bölge müdürü Johann Horn sonuçtan memnun: “Çalışanlar sıkı mücadele etti. İşlerini kaybettikleri için yeterli kıdem tazminatı alacaklar“.

Fakat bahsedilen sözleşme tam olarak ne sağlıyor? İşçilere ekstra kıdem tazminatı ödeniyor ve tüm kursiyerler Sonthofen lokasyonunda eğitimlerini bitirebiliyorlar. Sonthofen’de yaklaşık 520 işçi arasından sadece 170’i, tarife bağlantılı yeni bir Allgäu ofisinde üç yıllık iş güvenliği elde ediyor. Genel iş konseyi tarafından Voith ile müzakere edilmiş ancak henüz imzalanmamış sosyal plana ek olarak, tazminat ödemeleri de sosyal tarife sözleşmesinde yer alıyor.

Fakat “Allgäu ofisi” için yaklaşık 170 işçinin nasıl seçileceğine ve tesis kapatıldıktan sonra kıdem tazminatı ve finansal güvenlik miktarının ne kadar olacağına dair akıllarda soru işareti beliriyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close