DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İngiliz demiryollarında bir grev daha

Ocak ayında yapılan grevlerden sonra, aynı sorunlara yönelik 3 Mart’ta greve çıkılacak

HABER MERKEZİ– İngiltere’de demir yollarında uzun bir süreden beri devam eden bir türlü çözülemeyen sorunlar karşısında yine 24 saatlik grev yapılacak.

Başta, yolcu güvenliğini ilgilendiren istasyonlardaki güvenlik işçilerinin işten çıkartılmak istenmesi olmak üzere, birçok sorunla ilgili yetkililerle görüşmeler yapan Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT), hükümet ve özel şirketlerin dayatmalarını kabul etmeyerek, Ocak ayındaki grevlerden sonra yine greve çıkılacağını açıkladı.

Grev, Yorkshire bölgesinde faaliyette bulunan Northem ve Merseyrail şirketlerinin çalıştırdığı hatlarda yapılacak. Aynı sorunları yaşayan İskoçya ve Galler demir yollarında yapılan görüşmelerde sendika taleplerini elde ederken, İngiltere’de hükümetin de müdahalesiyle bu taleplerin yerine getirilmemesine tepki gösterdi.

“Thestar” gazetesinin aktardığına göre, RMT Genel Sekreteri Mick Cash yaptığı açıklamada, “Eğer İskoçya ve Galler’de, kardan önce, yolcuların ve çalışanların güvenliğinin birinci sıraya alınması mümkünse, neden İngiltere’de bu mümkün değil? Hükümet demiryollarını peşkeş çektiği şirketlerin çıkarlarını kolluyor” şeklinde konuştu.

1979 yılından itibaren özelleştirilen demir yollarında onlarca özel şirket çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close