DÜNYAGENÇLİKManşet

İngiltere: Grevle dayanışmak için öğrencilerden işgal eylemi

İngiltere’de üniversitelerdeki greve destek olmak için Liverpool Üniveristesi öğrencileri vakıf binasını işgal ettiler

HABER MERKEZİ– İngiltere’de onlarca üniversitede, başta öğretim görevlileri olmak üzere üniversite çalışanlarının, emeklilik haklarının gasp edilmesine karşı başlattıkları grevle dayanışma göstermek için öğrenciler Liverpool Üniversitesine ait vakıf binasını işgal ettiler.

liverpool uni işgal

İngiltere’de 64 üniveristede belirli aralıklarla 14 gün yapılacak grevler dizisi 22 Şubat’ta başladı.

Onbinlerce akademisyen ve öğretim görevlileri başta olmak üzere diğer üniversite çalışanlarının da katıldığı grev Oxford, Cambridge gibi üniversitelerin yanı sıra Londra Koleji gibi yüksek okulları kapsıyor.

Şimdilik 16 Mart’a kadar olan takvimde toplam 14 gün greve çıkılacak. Bir milyondan fazla öğrenciyi etkileyecek greve öğrencilerin çoğunluğu desteklerini bildirdiler.

Tarihi bir eylem olarak bu grev, sabitlenmiş emeklilik ödeneklerinin liberalize edilerek “piyasanın durumuna göre” değiştirilerek belirlenmesi dayatmasına karşı gündeme geldi.

Sendikalar, kazanılmış hakların bu şekilde belirsizleştirilmesi planının sonucu olarak emeklilik ödeneklerinde 10 bin sterlin civarında bir düşüş yaşanacağını, bundan en çok da genç öğretim görevlilerinin etkileneceğini belirtiyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close