DÜNYA

İngiltere: Irkçı gösteriye karşı antifaşist yürüyüş

Newcastle’de küçük bir grubun ırkçı gösterisine karşı yüzlerce antifaşist yürüdü

newcastle protesto1

HABER MERKEZİ- İngiltere’nin Newcastle şehrinde bugün kendilerine EDL diyen faşist grubun yürüyüşünü protesto etmek için antifaşistler sokağa çıktı.

EDL (English Defence League) taraftarı 50-60 kişilik faşist gruba karşı 600’ün üzerinde antifaşist yürüyüş gerçekleştirdi.

newcastle protesto2

newcastle protesto3

newcastle protesto4

Faşistler, göçmen kökenlilerin oluşturduğu fuhuş-tecavüz-uyuşturucu çetesinin yargılandığı ve çeşitli cezalar aldığı dava süreci bitime yaklaşırken, bunu fırsat bilip ırkçı bir gösteri tezgahladılar. Fakat karşılarında antifaşistleri buldular. EDL grubundan olan faşistler ancak polis korumasında 15-20 dk. kadar yürüyebildiler.

newcastle protesto5

EDL’nin “halkı uyandırmak için” sokağa çıkmalarına gerekçe yaptıkları ‘Sanctuary Operasyonu’

Newcastle’de genç kadınları ve kızları kaçırıp tecavüz eden, onları fuhuşa zorlayan çetenin çökertildiği operasyonun adı “Sancturay”! (Bu kelimenin, hıristiyan kutsallığına vurgu yapan, ‘kutsal korunma’, (dinsel manada) ‘sığınak’ ve ‘tapınak’ anlamlarını taşıdığını belirtelim! Yani operasyonun isminde bile göçmen karşıtlığına gönderme var!)

Göçmen kökenlilerden oluşan çetenin üyeleri Newcastle mahkemesinde görülen davanın ardından bu hafta toplam 180 yıl hapse mahkum edildiler.

Çetenin, bazıları 14-16 yaşlarında olan genç kızları kaçırıp hapsederek zorla uyuşturucuya alıştırıldığı, fuhuş yapmaya zorlandığı ortaya çıktı. 20 genç kadın dava sürecinde, 2011-2014 yılları arasında çetenin kendilerine yaptıklarını anlattılar.

Dava, toplam 200’den fazla suçlamayla karşı karşıya olan 26 sanık ve 22 mağduru içeriyor.

Çetenin üyeleri Bangladeş, Pakistan, Hint, Irak, İran ve Türk kökenlilerden oluşuyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close