DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İngiltere: McDonald’s işçileri greve hazırlanıyor

Cambridge ve Crayford’daki iki noktada McDonald’s işçileri İngiltere’de ilk olacak greve hazırlık yapıyorlar

ingiltere-mcdonalds-grev

HABER MERKEZİ– İngiltere’de McDonald’s işçileri ilk defa grev yapacaklar. Gıda sektörü ve bağlantılı iş kollarında çalışanların sendikası olan BFAWU’ya üye 40 kadar McDonald’s işçisi grev yapma eğilimini karara dönüştürmek için ou kullandıktan sonra grevin ne zaman başlayacağını açıklayacaklar.

Üyelerinin çalıştığı saatlerin patron tarafından keyfi biçimde kesildiğini söyleyen sendika, işçiler üzerindeki baskıların grev yapmaktan başka bir alternatif bırakmadığını duyurdu.

McDonald’ın işçileri ayrıca patronların “saat garantili vaatlerine” rağmen şirketin “sıfır saat sözleşmeleri”ne devam etmesinden memnun değiller.

İşçiler aynı zamanda saat başı 10 sterlin tutarında adil bir ücret ve şirket çalışanları olarak bir sendika kurma hakkının tanınmasını istiyorlar.

Onurlu muamele ve adil bir ücret talebinde bulunan McDonald’s işçileri ev kiralarını bile ödeyemediklerini belirtiyorlar.

İngiltere McDonald’s işçileri, ABD’de kampanya yürüten ‘fast food’ işçileri hareketinden esinlenmişler. Hizmet Çalışanları Uluslararası Birliği (SEIU) tarafından desteklenen “15 Dolar İçin Savaş” kampanyası, McDonald’s’a önemli bir baskı uyguladı ve 10 milyondan fazla çalışanına saatte 15 dolar ödemek durumunda kaldı.

McDonald’s’ın Crayford’daki işçileri “İngiltere’deki bu grev adil maaşlar ve iyi çalışma koşullarını savunan küresel bir hareketin bir parçasıdır ve McDonald’s dünya çapında tüm çalışanlarıyl dayanışma içinde olmalıdırlar” diyor.

Grev oylamasının sonucu önümüzdeki hafta açıklanacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close