DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İngiltere: Nükleer atık tesisinde binlerce işçi grev oylamasına gidiyor

Sellafield’de binlerce işçi “kabul edilemez” buldukları yüzde 1,5’lik ücret artışı teklifine karşı grev oylamasına gidiyor.

sellafield-grev

HABER MERKEZİ– İngiltere’de “nükleer atık geri dönüşüm sanayi bölgesi”nde çalışan binlerce işçi, ücret anlaşmazlığına karşı grev yapılıp yapılmayacağına karar verecek.

İşçilerin örgütlü olduğu sendika GMB, Cumbria bölgesindeki Sellafield nükleer atık tesislerinde çalışan yaklaşık 5 bin işçiye, patronların dayattığı yüzde 1,5’lik ücret artışı teklifine karşı grev yapılıp yapılmayacağını soracak. Bugün başlayan grev oylaması 4 Eylül’de sonuçlandırılacak.

Patronların dayattığı düşük zammın ötesinde, Sellafield’deki ücretler arasında ciddi farklar da var. “Ortalama” bir işçinin yıllık ücreti 14.694 sterlin iken bir mühendisin yıllık maaşı 51.492 sterlin!

Üstelik, emekli aylıklarında hükümetin yaptığı değişikliklerin bir parçası olarak, Sellafield işçilerinin üçte ikisi, gelecek yıl emeklilik katkı payları için ücretlerin yüzde 2 ila 6’sı arasında ek ödeme yapmak zorunda kalacaklar.

Sendika “Sellafield’deki üyelerimiz tarafından yapılan çalışmalar, İngiltere’nin nükleer sektörünün, evler ve sanayi için elektrik üretimi de dahil olmak üzere güvenli ve etkili bir şekilde çalışması için hayati önem taşıyor. Soğuk Savaş’tan bu yana, izole edilmiş bölgede işçiler, çoğu insanın göze alamadığı riskli işleri yapıyorlar. Çalışma koşulları ağır. Bu şartlarda yönetimin ücret artışı konusunda önerdiği komik teklif kabul edilemez. Bu nedenle, üyelerimize enflasyonla paralel bir ödeme teklifi hazırlamak için grev yapmaya istekli olup olmadıklarını sormaktan başka alternatifimiz yok ” şeklinde açıklama yaptı.

sellafield

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close