DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere: Temizlik işçileri 5 aylık grevle işçi kıyımını önlediler

Birmingham kentindeki temizlik işçilerinin 5 ay süren grevi 120 kişinin işten atılması saldırısını püskürttü

HABER MERKEZİ– İngiltere’nin Londra’dan sonra ikinci büyük kenti olan Birmingham’da temizlik işçilerinin 5 ay süren grevi başarıyla, daha doğrusu saldırının püskürtülmesiyle sonuçlandı.

Belediye yönetiminin 120 işçiyi işten atma saldırısına karşı başlatılan grev “fazlalık” olarak görülen bu işçilerin yürürlükteki ücretlerde değişme olmaksızın “yeni görevlerde istihdam” edilecekleri garantisiyle bitirildi.

Varılan anlaşmaya göre 120 işçi Şubat ayından itibaren yeniden konumlandırılacak. Yeni düzenleme, Cuma günü meclis kabinesinde onaylandı.

Sendikanın yaptığı açıklamada “İşçilerin çalışma hayatını koruyan bu anlaşma, üyelerimizin kararlılığı ve dayanışması olmadan mümkün olmazdı” vurgusu öne çıktı.

Ne olmuştu?

Birmingham’da yerel yönetim “5 milyon sterlinlik kesinti yapılması“ kararı almıştı. Bunun bir parçası olarak 120 işçinin işten atılması ve ücretlerin dondurulması gündeme gelmişti.

30 Haziran: İş bırakma eylemi başladı.

3, 11, 19 ve 27 Temmuz ve 4 Ağustos: İki saatlik iş bırakma yapıldı.

18 Temmuz: Sendika, yetkililerin dayatmacı tutumundan dolayı eylemin Eylül’e kadar sürebileceğini açıkladı.

28 Temmuz: Günlük iki saatlik iş bırakma üç saate yükseltildi.

11 Ağustos: Eylem greve dönüştürüldü.

16 Ağustos: Sendika ile belediye meclisi arasındaki görüşmelerle grev eylemi askıya alındı.

24 Ağustos: Muhtemelen merkezi hükümetin hazırlattığı bir rapor, grevi sonlandıran anlaşmanın “ödenemez” olduğunu bildirdi ve uzlaşma görüşmesi 1 Eylül’e ertelendi.

31 Ağustos: Belediye meclisi, “işçi fazlalığı olduğunu” açıkladı. Sendika, söz konusu hamlenin “derin kışkırtıcı bir eylem” olduğunu ve “işçilerin grev eyleminde bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu” belirtti.

1 Eylül: İşçiler greve geri döndüler. Ve grev aralıksız sürdü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close