DÜNYA

İngiltere’deki yangın katliamına öfke büyüyor

Londra’da şu ana dek 30 kişinin öldüğü açıklanan Grenfell Tower yangınından etkilenenler, Kensington ve Chelsea belediye binasını bastı.

londra yangını

HABER MERKEZİ– Londra’da yaşanan emekçi katliamı gibi yangına karşı öfke büyüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Belediye binasının önündeki protesto eyleminden kopan 50 ila 60 kişilik bir grup ellerinde bir dizi taleple binaya girdi.

Bir eylemci insanların evsiz kaldığını ve “derhal” yardıma ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Başbakan Theresa May ise Grenfell Tower yangınından kurtulanlarla buluşmasından sonra, acil gıda, giysi ve diğer masraflar için 5 milyon sterlinlik bir fon oluşturulduğunu belirtti.

May ile toplantının yapıldığı binanın önünde de kızgın bir grubun eylemi vardı.

Bir kadın başbakan May’in binanın dışındakilerle konuşmayı redettiğini belirtti.

Belediye binasının önündeki eylemin organize edenler, belediye yetkililerinin kendileriyle konuşmadığını, bunun yerine yazılı bir açıklama yayımlayıp, olaydan etkilenenleri mümkün olduğunca aynı bölgeye yerleştirme ve yardım fonu sözü vediğini aktardı.

Ancak eylemcilerin taleplerinden biri olan, binada yaşayanların isim listesini vermedikleri kaydedildi.

Eylemci Mustafa El Mansur “İnsanlar aldıkları yanıtlardan tatmin olmadı. Öfkelendiler ve binaya yürüdüler. İçeri zorla girmediler. Sadece konuşmak için giriş salonuna gittiler.” dedi.

Öte yandan, bir grup ptotestocu bakanlıkların bulunduğu Whitehall bölgesinde yüryüşe geçerken Downing Street’in girişinde polis tarafından durduruldu. Eylmeciler burada oturma eylemi başlattı.

 

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close