İŞÇİ SINIFIManşet

İnşaat-İş eylem ve dayanışmaya çağırıyor

Platin Yapı Mühendislik bünyesinde çalışan 20 işçinin gasbedilen ücret, kıdem ve ihbar tazminatları için pazartesi günü çeşitli adreslerde eylemler olacak

HABER MERKEZİ– İnşaat-İş Sistema Mühendislik’in yüklenici firma olduğu Platin Yapı Mühendislik’in de alt taşeron olarak iş yaptığı birçok yapım-onarım işinde elektrikçi olarak çalışan 20 üyesinin ücretleri, ihbar ve kıdem tazminatlarının gasbedilmesine karşı pazartesi günü (19 Ağustos) çeşitli adreslerde eylemde olacağını duyurarak, destek ve dayanışma çağrısı yaptı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada patronların krizi her şekilde fırsata dönüştürdükleri ve buna izin verilmeyeceği vurgulanarak şunlar ifade edildi:

Üyelerimizin bünyesinde çalıştıkları taşeron firma Platin Yapı Mühendislik, patronların kriz koşullarında sık sık başvurdukları bir yola başvurarak iflas verdi ve işçilerin alacaklarının üzerine oturdu. Yüklenici firma konumundaki Sistema Mühendislik ise yasal sorumluluğunu yerine getirmedi, asıl işveren olarak işçilerin tüm alacaklarını ödemekle mükellefken şimdiye kadar tek bir adım atmadı.

Aylarca ödenmeyen ücretleri ve gasbedilen tazminat hakları için geçtiğimiz hafta iş yaptıkları çeşitli binaların önünde eylemler yapan üyelerimizin sesini ne patronlar ne de onların koruyucusu olduğunu bildiğimiz devletleri duydu.

Kölece çalışma koşullarının hüküm sürdüğü işkolumuzda bu durum krizle birlikte derinleşmiştir.  Devletin tüm olanaklarının seferber edildiği inşaat patronları bununla da yetinmemekte, krizi, en temel hakkımız olan ücretimizi ve tazminatlarımızı gasbetmenin bahanesi olarak kullanmaktalar. Bu hoyratlığı iflasla, para sıkıntısıyla açıklayarak işçinin haklarından vazgeçmesini buyurmaktalar!

Alın terlerimizin sadece bir kısmının karşılığı olan ücretlerimizi ve diğer haklarımızı da gasbedecek bu hoyratlığa karşı onların anlayacakları dilden konuşmak dışında bir seçenek yoktur. Bugüne kadar defalarca yinelediğimiz gibi tek bir kuruşumuzu bile gasbetmelerine izin vermeyeceğiz!

Alın terimizin büyük kısmını zaten gasbeden bu asalaklar sürüsüne onun sadece bir bölümü olan ücretlerimizi de kazanılmış haklarımızı da bırakmayacağız.

Bu kriz onların açgözlülüğünün sonucudur.

Akıllarına ilk gelenin bizim haklarımızın gasbı olmasının nedeninin örgütsüzlüğümüz olduğunu biliyoruz! Bu bilinçle örgütlü bir tutumla “krizi fırsata çeviremeyeceksiniz!” diyeceğiz!

Buradan patronlara bir kez daha sesleniyoruz: Pazartesi gününe kadar sorunu çözmezseniz iş yaptığınız binaların ve ofislerinizin bulunduğu binaların önünü eylem alanına dönüştüreceğiz.

Asalaklığınızın faturasını biz işçiler ödemeyeceğiz, bunu bir kez daha göstereceğiz!

İşçi ve emekçileri, duyarlı tüm toplumsal kesimleri bu aleni gasba karşı yürüteceğimiz eylemlerle dayanışmaya çağırıyor, “İnşaat işçisi köle değildir!” diyoruz!

 

EYLEM BİLGİLERİ

Sistema Mühendislik 1. Ofis

Tarih: 19.08.2019

Saat: 09:00

Adres: Konaklar Mahallesi, Akçam Sokak, No:20 Mc Donalds yanında Kat:1, 4. Levent

 

***

 

Sistema Mühendislik 2. Ofis

 

Tarih: 19:08.2019

 

Saat: 13:00

 

Adres: Birlik Sokak, No: 29 4. Levent

 

***

 

Senofi İlaç

 

Tarih: 19.08.2019

 

Saat: 08:30

 

Adres: Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No. 193, Kat: 5-10 34394 193 Plaza

 

***

 

Hakkımızın gasbedilmesindeki ısrarın sürmesi halinde üyelerimizin aynı şirketler bünyesinde yapımında çalıştıkları şu binaların önünde de eylemde olacağız:

 

-Çiftçi Towers Plaza’da bulunan Garanti Bankası,

 

–Tekfen binasındaki Pepsi Cola,

 

-Zincirlikuyu’daki HSCB Bankası

 

-İş Bankası’nın Kulelerinde bulunan KPMG firması ve Sistema’nın Ankara Çankaya’da bulunan ofisinin önü!

 

-Altunizade Coca Cola

 

-Maslak Trendyol

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close