GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Irak’ta 6 aydır ücret alamayan 450 işçi grevde

Irak’ta Acarsan Universal şirketine bağlı şantiyelerde çalışan 450’ye yakın işçi 6 aydır alamadıkları ücretleri için 5 gün önce greve başladı

2017 yılında dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhitlik şirketi arasında 98. sırada yer almakla övünen Acarsan Universal şirketine bağlı olarak Irak’taki şantiyelerde çalışan 450’ye yakın işçi, altı aydır alamadıkları ücretleri için greve başladı.

Hızı, teknolojik donanımı ve sermaye birikimiyle reklam yapan şirket, işçi ücretlerini ödememesine “Irak’taki sosyal olaylar nedeniyle devletten ödeme alamadık” gibi kullanışlı bir bahane sunuyor. Şirketin daha önce de benzer bahaneler öne sürerek aynı sorunları yaşattığını, bezdirme siyaseti izlediğini belirten işçiler, hakları için gerçekleştirdikleri grevde de tehdit edildiler: Grev yaparsanız ücretlerinizi alamazsınız!

Aynı şirket 2017 yılından bu yana çeşitli kereler hak gaspları ve buna karşı gelişen işçi eylemleriyle gündeme gelmişti.

İnternet sayfasında Irak’ın Basra, Nasıriye ve Amaral şehirlerinde Irak Devleti ile anlaşmalı olarak yapımını üstlendiği hastanelerle hava atan şirket, tüm beton patronları gibi sergilediği pervasızlığa karşı 5 gün önce greve giden işçiler, kuralsızlık ve dayatmalarıyla hareket etmesine karşı greve çıkan işçiler, “Ailemize aylardır 5 kuruş para gönderemiyoruz. Hakkımızdan başka bir talebimiz yok” diye belirtiyorlar.

“Silah gölgesinde alın teri”

Cumhuriyet’e konuşan grev sözcüsü, binlerce dolar alacakları olduğunu belirterek “Şirket bize, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle, Irak hükümetinden ödenek alamadığını ama tarih vererek ödemelerin eksiksiz yapılacağını belirtmişti. İlk verdikleri tarih üzerinden aylar geçti. 4 defa verdikleri tarih bilgisi gerçekleşmedi şimdi artık hiçbir açıklama da yapmıyorlar. Yalnızca şantiye şefi ve puantörler maaşlarını alabiliyor” dedi. Grev sözcüsü, “7 km ötemizden sürekli çatışma sesleri geliyor. Hava sıcaklığı yazın 60 dereceydi. Biz ailemize bakabilmek için bu şartlar altında çalışırken, şirket sahiplerinin bize yaptığını artık kabul etmiyoruz” dedi.

“Grevdeyseniz para alamazsanız”

Çalışma hakları kapsamında greve gittiklerini belirten işçiler, şantiye şefinin günlük alacaklarının grevde oldukları sürece verilmeyeceğini söylediğini aktardılar. Şantiyede çalışan bir başka işçi ise “Oğlum üniversitede okuyor. Alnımın teriyle kazandığım parayı alamadığım için itiraz ediyorum ve bu zaman da ‘çalışmıyorsun, grevdesin’ diyerek yevmiyem yatırılmıyor” ifadelerini kullandı.

“Ucuz işçi pazarına döndü”

Acarsan Holding, 2016 yılından itibaren belli aralıklarla işçilerinin ücretini ödememesiyle gündeme geliyor. Hiçbir denetleme sistemine tabii tutulmadığını belirten işçiler, “Senelerdir hep aynı taktikle işçilerin parasını ödemeyerek iş bırakma noktasına getiriyorlar. Bu işten bıkarak istifa edip hakkını mahkemede aramaya çalışan arkadaşlara ise ‘paranızın şu kadarını ödeyelim, bu işin peşini bırakın’ diyerek hakkımızdan azına razı bıraktırıyorlar. Sistemi öyle bir kurmuşlar ki burası ucuz işçi pazarına döndü” ifadelerini kullandı.

Ödemelerin yapılmadığını, gönderdiği dekont ile kanıtlamak isteyen grev sözcüsü “Burada mühendisinden işçisine kimse tek kuruş para alamıyor. Yüksek rakamlarla bizi ikna ederek ailemizden uzaklara geliyoruz. Burada neden böyle bir şeyle karşılaşıyoruz” diyerek isyan etti. (Gazete Alınteri)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close