GENÇLİKManşet

Irak’ta öldürülen aktivist için valinin evinin önünde eylem

Katillerin bulunması için hükümete 2 gün süre veren gençler, bu konuda adım atılmaması üzerine eylem düzenlediler

Basra’da kalabalık bir grup olarak gençler, “kimliği belirsiz” silahlı kişiler tarafından öldürülen aktivist için valinin evinin önünde protesto gösterisi düzenlediler. Gençler, hükümete “katillerin bulunması” için 2 gün süre vermişlerdi.

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde yolsuzluk gibi suçlamalarla iktidara karşı düzenlenen gösterilere öncülük eden aktivistlerden Tahseen adlı genç „kimliği belirlenemeyen“ silahlı kişiler tarafından öncek gün öldürülmüştü.

Tahseen Usame el-Hafaci, kendisine ait internet hizmetleri merkezine baskın düzenlenmiş. silahlı saldırganların ateş açması sonucu Hafaci olay yerinde hayatını kaybederken, tesadüfen merkezde bulunan bir kişi de yaralanmıştı.

Ekim 2019’dan bu yana onlarca aktivist suikaste uğradı.

Irak’ın birçok kentinde Ekim 2019’da işsizlik, altyapı yetersizliği ve yolsuzluk gibi nedenlerle başlayan hükümet karşıtı gösteriler, Başbakan Adil Abdulmehdi’nin 29 Kasım’da istifa etmesine yol açmıştı.

Ülkede zaman zaman mevcut Başbakan Mustafa el-Kazımi’nin “hizmetleri iyileştirmek, yolsuzlukla mücadele ve göstericileri öldürenlerin yargılanması” gibi vaatlerini yerine getirmesi talebiyle gösteriler düzenleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close