DÜNYAManşet

Irak’ta protestolar yasaklara rağmen devam ediyor

Kerbela’da polis gerçek mermilerle saldırdı, en az 18 kişi hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ– Irak’ın başkenti Bağdat’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar durmadı. Kerbela’da polis gerçek mermilerle saldırdı, en az 18 kişi hayatını kaybetti.

Rejimin düşmesi talebiyle protestoların yayıldığı Irak’ta, ordu başkent Bağdat’ta gece yarısından sabah saatlerine kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Bağdat’taki ünlü Tahrir meydanında Perşembe gününden bu yana gece-gündüz eylemler var. Sokağa çıkma yasağı da eylemcilere geri adım attırmadı. Pazartesi günü binlerce öğrenci de protesto hareketine katılarak, Bağdat ve ülkenin güneyindeki kentlerde sokaklara çıktı.

Öğretmen sendikaları, süresiz oturma eylemi ve genel grev ilan ettiler.

Pazartesi günü sokağa çıkma yasağından önce Başbakan Adıl Abdul Mehdi başkanlığında Bakanlar Kurulu toplanarak, bazı kararlar aldı. Göstericilerin yolsuzluk olarak gördüğü Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakanlık özel masrafları için tanınan imtiyazları kaldırdı. Hükümet, ayrıca 1 Ekim’de gösterilerin başlamasından sonra, taleplerin karşılanması amacıyla alınan kararların da hızla yerine getirilmesi için bir komisyon kurdu.

Toplantıda alınan kararlar şöyle sıralandı: “Parlamenterler ve il valilerine tanınan imtiyazlar kaldırıldı. İl Meclisleri seçime kadar feshedildi. Kerkük özel bir bölge olarak ele alınarak, il meclisi ve valiliği Parlamento’daki Kerkük parlamenterleri yönetecek. Irak anayasasının yeniden gözden geçirilmesi için bir komisyon kuruldu. Ekim ayı başında yaşanan gösterilerden sonra bakanlar kurulu tarafından alınan kararların hızla uygulanması için bir komisyon kuruldu.”

Toplantı ardından protestoların önüne geçmek için sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Protesto hareketi yasakları dinlemezken, polis Kerbela’da kent meclisi civarında gerçek mermiler kullandı. En az 18 kişi hayatını kaybederken, 800 dolayında kişi yaralandı.

Toplamda resmi bilançoya göre 1 Ekim’den bu yana en az 240 kişi hayatını kaybetti, 8 bini aşkın kişi yaralandı.

Irak halkı; işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek için ülkenin çeşitli bölgelerinde günlerdir eylem düzenliyor. 1 Ekim’de başlayan ve Erbain törenleri nedeniyle ara verilen eylemler, geçen cuma günü tekrar başlamıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close