KADINManşet

İranlı kadın sinema sanatçıları protestosu

İran’da yüzlerce kadın sinema sanatçısı, sinema sektöründe perde arkasında taciz ve şiddet iddialarına ilişkin bildiri yayınladı.

Bildiride, faillere yönelik ciddi hukuki adımlar atılması çağrısında bulunuldu. Niki Kerimi, Hediye Tehrani ve Nergis Abyar gibi yüzlerce ünlü kadın oyuncu, sinema sektöründe kadınlara yönelik şiddet ve tacizi protesto eden bir bildiriyi duyurdu.

Yapılan açıklamada; sinema sektöründe sahne arkasında yaşanan her türlü şiddet ve taciz kınandı. Bildiride, şu ifadelere yer verildi:

İran sinema camiasını, şimdi ilk kez toplu bir haykırış haline gelen kadınlara yönelik bu tacizin yoğunluğu ve boyutu konusunda uyarıyoruz. Bunca yıldır aleni olmasına rağmen görmezden gelinen tacizler, İran sinemasında kadınların acı verici deneyimleriyle ilgili anlatılar, cinsel şiddet, saygısızlık ve müstehcen sözler, sessizliğin kötüye kullanılması ve bu duruma tolerans gösterilmesi dahil her türlü tacize ve şiddete karşı haykırıyoruz.

Kadın sinemacılar adına yayımlanan bildiriye; Niki Kerimi, Hediye Tehrani, Nergis Abyar, Tehmine Milani, Fereşte Hüseyni, Terane Alidusti gibi ülkenin ünlü kadın sinema sanatçıları imza attı.

“Sinema Evi” olarak bilinen İran Sinemacılar Topluluğu da sektördeki taciz ve şiddet iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, sanat ve kültürel faaliyetler sürecinde cinsel şiddet başta olmak üzere her türlü şiddet eyleminin kınandığı belirtilerek, “Sinema Evi, İran film endüstrisinde faaliyet gösteren ve herhangi bir şiddete maruz kalan tüm bireylerin haklarını aramayı, Sinema Evi’nin doğal bir görevi olarak kabul etmektedir ve bu konuda gerekli adımları atmaktan geri durmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Daha fazlası

İlgili

Close