DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İşçi düşmanı ABD’li Sanmina tekeline karşı grevler

Sanmina’nın Hindistan’daki fabrikasında sendikalaşmak isteyen işçiler saldırılara karşı, Çin’deki işçiler ise fabrikanın kapatılmasına karşı grev yapıyorlar

HABER MERKEZİ– Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde bulunan ABD orijinli optik-elektronik fabrikasında sendikalaşmak isteyen işçiler sendikayı tanımayı kabul etmeyen patronun tutumu karşısında 21 Kasım’da greve çıktılar. Ve o tarihten bu yana çetin bir mücadele yürütüyorlar.

sandman grev 1

Optik-elektronik tekeli Sanmina’ya ait fabrikada çalışan işçiler, yürüttükleri sendikal faaliyet karşısında patronun işçi atmak ve “zorunlu izne” çıkarmak gibi saldırı araçlarına başvurması üzerine fabrika içerisinde grev eylemini başlatmışlardı.

Örgütlendikleri sendikanın yasal olarak tanınmasını isteyen işçiler bunun yanı sıra atılan ve zorunlu izne çıkarılan işçilerin bu şekilde “cezalandırılması” uygulamalarından vazgeçilmesini, ayrıca son derece düşük olan ücretlerde kabul edilebilir bir artış yapılmasını talep ediyorlar.

Grevi fabrika içerisinde sürdüren işçiler, Amerikalı patronların yerel devlete ve mahkemesine başvurusu sonucunda 24 Kasım’da devlet zoruyla fabrikadan çıkarıldıktan bu yana fabrikanın dışında kamp kurarak eylemlerini devam ettiriyorlar.

Grevci işçilerin fabrika dışına zorla çıkarılmasının ardından patronlar 600 kadar “sözleşmeli” işçi getirterek üretimi sürdürmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta ise eyaletteki ABD konsolosluğu önünde protesto eylemi yapan işçilere polis saldırmış ve 170 işçi gözaltına alınmıştı.

Greve katılan yaklaşık bin işçi diğer sendikaların da desteğiyle 29 Aralık’ta büyük bir protesto eylemi gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

sanmina grev 2

Diğer taraftan 4 Ocak’ta yerel devlet yetkililerinin de katılacağı “uzlaştırma” toplantısının yapılması bekleniyor.

Aynı şirket Çin’deki fabrikasını Tayland’a taşımaya ve işçi kıyımına hazırlanıyor

Çin’in “özel ekonomik bölge”lerinden birinin bulunduğu Shenzhen kentinde Amerikan tekeli Sanmina’ya ait optik-elektronik üretim tesisinde 2 bin işçi 16 Aralık’tan beri grevde.

sanmina grev 3

Fabrikanın gelecek yıl Tayland’a taşınması planlarını farkeden işçiler süreç hakkında bilgilendirilmek, sözleşmeler feshedilecekse bunun tarihinin belirlenmesini ve hak ettikleri tazminatların ödenmesini istiyorlar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close