DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İşçi katliamları: ABD, Bangladeş…

Bugün Bangladeş, Hindistan ve ABD’de olmak üzere en az 15 işçi katledildi

işçi ölümleri

HABER MERKEZİ– Kapitalizmde kar hırsının sonucu olarak, gerekli ‘iş güvenliği önlemleri’nin alınmayışı nedeniyle işçiler ölmeye devam ediyor.

Bangladeş

Bangladeş’teki bir tekstil fabrikasında bugün çıkan yangında 6 işçi can verdi.

Başkent Dakka’ya 20 km uzaklıktaki Munshiganj kentinde kimyasal madde ve boya deposu bulunan 4 katlı fabrika binasında zemin katta başlayan yangının büyümesi sonucunda çok sayıda işçi mahsur kaldı. Yangın söndürüldükten sonra, aralarında bir kadın emekçinin de olduğu 6 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. Can kaybının daha fazla olmuş olabileceği söyleniyor.

Çin’den sonra Tekstil sektörünün önde gelen üslerinden biri olan ülkede 2012’de bir hazır giyim fabrikasında çıkan yangın sonucu 112 işçi hayatını kaybetmişti.

Bangladeş’te kabaca 28 milyar dolar hacime sahip hazır giyim sektöründe 4 milyon işçi çalışıyor ve ülkenin ihracatının yaklaşık yüzde 80’ini karşılıyor.

Hindistan

Telangana eyaletindeki Rajanna-Siricilla bölgesindeki sulama tesislerinde bir pompa istasyonunun çatısının çökmesi sonucunda en az 7 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sulama projesinde görevli mühendis yaptığı basın açıklamasında “uzmanlardan öneri aldıktan sonra proje sahasında uygun önlemlerin alınacağını” söyledi!

Amerika

Pennsylvania eyaletinde, Shippingport’taki Bruce Mansfield enerji santralinde meydana gelen sülfür gazı sızıntısı sonrasında 2 işçi zehirlenerek hayatını kaybetti, 3 işçi de hastaneye kaldırıldı.

İşletme First Energy’ye ait ve yaklaşık 350 işçi çalışıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close