DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İşçiler ‘asgari ücretin yükseltilmesi’ için yürüdü

Myanmar (Burma)’da 15 fabrikadan işçiler ‘asgari ücretin yükseltilmesi’ talebiyle yürüdü

mandalay yürüyüş

HABER MERKEZİ– Myanmar’ın Mandalay kentinde 15 fabrikadan 500’ün üzerinde işçi “asgari ücretin yükseltilmesi ve uluslar arası çalışma kurallarına uygun davranılması” talepleriyle yürüyüş gerçekleştridiler.

Pazar günü (17 Eylül) yapılan yürüyüşte konuşan işçi önderlerinden Ko Min Thet Htwe “işçiler ve patronlar arasındaki asgari ücreti yükseltmek için görüşmeler yapıldığını söyledi, ancak patronların kabul etmeye istekli olmadığı için ücret revizyonunun ertelenmesinin söz konus olduğunu” söyledi.

Ko Min Thet Htwe “hükümetin, işçilerin karşı karşıya olduğu güçlükleri göz önünde bulundurmasını istiyoruz. Hükümetin de zor durumda olduğunu biliyoruz, ancak emek konularını dikkate almasını istiyoruz. Ücretlerimizin yetmediğini bilmesini isteriz. Asgari ücreti yükseltmek ve daha sıkı iş kanunlarına geçmek istiyoruz. Örneğin patronlar, haksız işten attıkları işçileri işe geri almak yerine para cezası ödemeyi tercih ediyorlar. Zararlı ortamlarda çalışanların emniyet ve işyerinde sağlıklarını garanti altına almak için yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. İşçiler, hükümetin sendikal hakları korumak için yasalara da ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close