İŞÇİ SINIFIManşet

İspanya, Fransa.. Sağlık emekçileri eylemde

Değişik ülkelerde sağlık emekçileri, Kovid-19 salgını sürecinde malzeme yetersizliğini ve çalışma koşullarını protesto etmeye devam ediyorlar..

İspanya

Kovid-19 salgınının en yoğun görüldüğü ülkelerden İspanya’da, başkent Madrid’deki hastanelerde sağlık emekçileri çalışma koşullarını protesto etti.

Çalışma koşullarını protesto eden sağlık emekçileri, Madrid genelinde kısa süreliğine iş bırakarak çalıştıkları hastanelerin önünde gösteri yaptı.

Sorunlarının yeni olmadığını, yıllardır mücadele verdiklerini belirten sağlıkçılar, “onurlu sözleşme, daha fazla personel ve sağlıkta kamu kuruluşlarının güçlendirilmesi” taleplerinde bulundu.

Kovid-19’dan hayatını kaybedenler için 2 dakikalık saygı duruşunda da bulunan sağlıkçılar, maske ve eldiven takarak, fiziki mesafeye de özen gösterdi.

Sağlık Bakanlığının güncellediği son verilerde, Kovid-19’dan şimdiye kadar 26 bin 834 kişinin hayatını kaybettiği ve ülkede toplam vaka sayısının 235 bin 400’e çıktığı bildirildi.

Ülkede koronovirüsün bulaştığı 50 binden fazla sağlık çalışanından 76’sı hayatını kaybetti.

Fransa

Fransa’da sağlık çalışanları hastaneler için daha fazla bütçe, sağlık materyali, daha fazla sağlık çalışanı alınması ve maaşların yükseltilmesi talebiyle eylemdeler.

21 Mayıs Robert Debre Hastanesi, 23 Mayıs Tenon Hastanesi çalışanları hastane önünde eylem yaparken, 25 Mayıs’ta Bernay Hastanesi çalışanları Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptılar. Bu tip eylemler Fransa’da ülke geneline yayılmaya başladı.

28 Mayıs günü saat 13.30 da Paris’te Robert Debre Hastanesi önünde yeniden eylem yapılacak.

Honduras

Honduras’ta sağlık emekçileri, salgınla mücadelede sağlık malzemelerin yetersizliğini protesto etti.

Maske, gözlük ve eldiven eksikliği yaşandığını belirten sağlık emekçileri, gösterdikleri destekten dolayı Honduras halkına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close