İŞÇİ SINIFIManşet

İspanya’da emekliler ‘onurlu maaş’ için yürüdü

200 kadar kentte on binlerce emeklinin katıldığı eylemler düzenlendi

HABER MERKEZİ– İspanya’nın 200 kadar kentinde emekliler, „kamusal haklarının korunması ve en düşük emekli maaşının bin 80 euroya yükseltilmesi“ talebiyle sokağa çıktı.

Aylar önce protestoların başladığı Bask şehri Bilbao’daki eyleme 25 bin kişi katıldı. Madrid’de de benzer bir kitlesellik vardı. Gösteriler işçi sendikaları tarafından desteklendi.

“Emekliler Kamusal Sistemi Koruma Koordinatörlüğü”nün çağrısıyla düzenlenen gösterilerde, Valladolid, Barcelona, Sevilla, Valencia ve Coruna yüksek katılımla öne çıkan diğer şehirler oldu.

Başkent Madrid’de şehir merkezinde toplanan emekliler, “onurlu maaş” yazılı pankartla yürüdü.

Yapılan açıklamalarda, son yıllarda ülkeyi yöneten gerek sağ gerekse sol görüşlü siyasi partilerin emeklilerin temel sorunlarına çözüm üretemediği vurgulandı.

Emekliler, en düşük maaşın bin 80 euro olmasını, ilaçlar için ödenen yüzde 10 ila yüzde 20’lik ücretin kaldırılmasını ve diş sağlığı tedavilerinde devlet yardımı yapılmasını öncelikli talepleri olarak sıraladı.

İspanya’da yaklaşık 9 milyon emeklinin aylık ortalama maaşı 932 euro olurken, „sosyalist“ hükümet emeklilere vergi indirimi gibi bazı kolaylıklar sağlamayı vaat etmişti.

„Onurlu maaş“ talebiyle İspanya geneline yayılan protestolar, Ocak ayında Bilbao şehrinde başlamıştı.

Kaynak: Ajanslar

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close