KADINManşet

İsviçre’de kadın grevi: ‘Şimdi her zamankinden daha fazla’

14 Haziran 2019’daki büyük grevden bir yıl sonra kadınlar: ‘Şimdi her zamankinden daha fazla’

Korona günlerinde de,14 Haziran 2019’daki kadın grevi önemini sürdürüyor. İsviçre genelinde kadınlar taleplerini yineliyor.

İsviçre şehirlerinde 500 binden fazla insanın eşitlik adına gerçekleştirdiği protestonun üstünden tam bir yıl geçti. Bu yıl da kadınlar taleplerinden geri adım atmadılar. Koronavirüs nedeniyle büyük çaplı eylemler olmasa da, ülkenin her yerinde çok sayıda küçük eylemler gerçekleştirildi.

Zürih Kadın-Grevi-Kolektifi web sitesinde „Korona krizi sebebiyle varolan şikayetlerin daha da şiddetlenmesi ve görünür hale gelmesiyle karşı karşıyayız. Bu sebeple taleplerin herkes tarafından bilinmesi daha da önemlidir“ açıklamasını yaptı. Grev komiteleri kadınlardan ellerinden geldiğince protesto etmelerini istedi. Komite, balkonu dekore etmenin, gönüllerince uyumalarının, pankartlarla parkta oturmanın veya bir protesto pikniği düzenlemenin de protesto etmenin farklı biçimleri olabileceğini belirtti.

Gün boyunca çeşitli şehirlerde atölye çalışmaları ve konserler gibi küçük etkinlikler düzenlendi. Saat 15: 24’te, yani emeklerinin karşılığını almadıkları andan itibaren, seslerini yükseltmeleri çağrısı yapıldı. Zürih kolektifi “Hayal kırıklığımız ve öfkemiz bu yıl aynı anda ifade edilmelidir” diyerek tüm kadınlara seslendi. Kadınlardan beş dakika boyunca ses çıkarması, çığlık atması, şarkı söylemesi, radyo dinlemesi istendi.

Sendikalara göre, geçen yıl bu konuya dair çok az adım atıldı. Krizde temel ihtiyaçları sağlayan ücret ve primlerinin genel olarak yükselmesinin gerektiği belirtildi. Sendikalar Federasyonu, “Kriz sırasında toplumun işleyişinde merkezi olduğu kanıtlanan kadınların çalışmaları, düşük ücretlerin yanı sıra, düşük emeklilikle de sonuçlanıyor.” Sendikalara göre, AHV emeklilik ve mesleki emeklilikte düzeltmeler yapılması gerekiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close