KADINManşet

İsviçre’de kadınlar ‘eşitsizliğe ve şiddete’ karşı genel greve çıkacak

Cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, kadına şiddete karşı ve eşit işe eşit ücret talebiyle kadınlar 14 Haziran’da genel greve çıkıyor

HABER MERKEZİ– İsviçre’de kadınlar, 28 yıl aradan sonra yeniden 14 Haziran 2019’da genel grev örgütlüyor. Çünkü „İsviçre’de hâlâ cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına karşı şiddet devam ediyor.“

Kadınlar, işyerlerinde, sokaklarda, evlerde, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa ve şiddete uğruyorlar.

İsviçre’de her ay iki kadın eski eşi, arkadaşı, sevgilisi tarafından öldürülüyor. Her beş kadından ikisi fiziksel veya cinsel şiddet görüyor.

14 Haziran 1991’de ilki gerçekleşen ve ikincisi 28 yıl aradan sonra 14 Haziran 2019’da gerçekleşecek olan İsviçre Kadın Grevi için, eylem komiteleri, sendikalar, kadın örgütleri, yerli ve yabancı, göçmen kadın grupları geri sayıma başladı.

14 Haziran 1991’de gerçekleşen ilk greve 500 binin üzerinde kadın katılmış, İsviçre’de dönemin en ses getiren eylemi olmuştu.

‘Mücadeleyle kazanılanlar henüz yeterli değil’

38 yıl önce, 14 Haziran 1981’de yapılan halk oylaması ile “eşit işe eşit ücret prensibi” Anayasa’ya girmişti. 28 yıl önce, 14 Haziran 1991 de yapılan kadın grevi ve eşitlik yasasının 15 yıl önce yürürlüğe girmesinden sonra kadınların hakları arttı. Ama bu henüz istenilen durumda değildi.

UNİA Sendikası 14 Haziran 2011’de de yaptığı grev ve eylem çağrısında “Eşitlik hemen şimdi“ talebini öne sürmüştü. „Her işyeri ücretleri ayrı ayrı incelemeli ve eşitsizlik varsa bu düzeltmelidir. Tüm iş kollarında asgari ücret 4 bin İsviçre frangına yükseltilmelidir. Göçmen kadınlar ise iki sefer eşitsizlikle karşı karşıyadırlar, hem göçmen hem de kadın olarak daha düşük ücret alıyorlar. Asgari ücretin yasal hale gelmesinden en çok yararlanacak olanlar da onlar olacaktır” denilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close