GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İtalya-Avusturya arasındaki dev tünel şantiyesinde ‘kaza’ ve protesto

İnşaat ve Ağaç İşçileri Sendikası FILLEA, kötü çalışma koşullarını ve ‘iş kazaları’nı protesto etmek için 8 saatlik grev düzenledi

İtalyan Sendikalar Birliği AGB/CGIL’ye bağlı olan İnşaat ve Ağaç İşçileri Sendikası FILLEA, 8 Haziran 2020 için „Brenner Baz Tüneli“ işçilerinin (BBT, Avusturya ve İtalya arasında demiryolu tüneli inşa etme amaçlı bir Avrupa anonim şirketi) grev başlattıklarını duyurdu. Sendikanın açıklamasına göre, son birkaç gün içinde şantiyede bazı „kaza“larn meydana geldiği, bir işçinin yaralandığı, ancak sonuçların çok daha kötü olabileceği belirtildi.

FILLEA genel sekreteri Irmgard Gamper şu sözlerle durumu açıkladı: „Bu koşullar kesinlikle makul değil. İşçilerin güvenliği ve sağlığı bizim icin en önde gelir. Durumun ciddiyetinin birkaç kez altını çizdik.“

Yapım aşamasında olan tünelin Mauls şantiyesi bölümünde, inşaat işçileri için kullanılan bir ulaşım treninin hareket halinde olmayan başka bir trene çarpmasıyla gerçekleşen „iş kazası“ bir işçinin şans eseri „sadece“ hafif yaralanmasıyla sonuçlandı.

Bu tür çarpışmaların son zamanlarda sıkça yaşandığını söyleyen sendika, ayrıca tünel içindeki yüksek toz seviyesinin de göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Bir çok firmanın birlikte çalıstığı şantiyede, işçilerin zaman açısından baskı altına alındıkları ve çoğu zaman fazla mesai yaptıkları belirtildi. Sendika, „bu durumun daha fazla sürdürülemeyeceğini, sağlık ve güvenlik önlemlerinin en basta gelmesi gerektiğini“ vurguladı.

Bu nedenle 8 Haziran’da sekiz saatlik bir grev çağrısı yapan sendika, BBT şantiyesinde yasallık ve güvenlikten sorumlu yetkililerle bir toplantı talebinde bulunacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close