GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İtalya’da binlerce işçi Arcelormittal’e karşı greve çıktı

Güney İtalya’daki İlva çelik fabrikasında, binlerce işçi Arcelormittal tarafından planlanan 5 bin işçinin işten atılmasına karşı mücadele ediyor

Üç ana İtalyan sendikası tarafından organize edilen 24 saatlik bir grevle, güney İtalya’daki İlva çelik fabrikasındaki işçiler Arcelormittal’in 5 bin kişiyi işten çıkarma planlarını protesto ettiler. Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri sendika yetkilileriyle yaptığı video konferansta “Arcelormittal’in planı kabul edilemez” dedi.

“Şirket kendi sorumluluğunu yerine getirmeli”

Çelik şirketi daha önce Taranto tesisini iflastan kurtarmış ve önemli miktarda hükümet desteği almıştı.

Arcelormittal, henüz 2018’de devraldığı “sorunlu” Ilva grubunu kurtarmak icin düzenlenen anlaşmadan Kasım ayında geri çekildi. İtalyan hükümeti Taranto bölgesi için çevre standartlarını uygulamak istiyor. 8 bin 200 çalışanı olan tesis, Avrupa’daki en çok çevre kirliliği olan sanayi bölgelerinden birinde bulunuyor.

Arcelormittal, 20 Aralık’ta Taranto’da istihdam için bir ön anlaşma imzaladı. Roma, çelik fabrikasının kurtarılmasını devlet yardımıyla desteklemeyi teklif etti.

Gualtieri, grubun iş kesintisi isteği ve aynı zamanda üretimi güçlendirmek ve ekolojik dengeyi iyileştirmek için gereken stratejik yatırımları ertelemek planı ile „yapılan anlaşmadan ciddi ölcüde saptığını“ söyledi.

Tesis, uzun süredir çevre kirliliği nedeniyle eleştirilmektedir. Uzmanlara göre, bölgedeki alanda yaklaşık 7 bin 500 kişi toksik emisyonların sonucu yaşamını yitirdi. Hükümet Arcelormittal ile gelecek hafta görüşmeler yapmayı planlıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close