DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Juventus’a geçen Ronaldo için harcanacak para işçileri greve sürüklüyor

Fiat işçileri, Juventus’un büyük ortağı, aynı zamanda Fiat’ın sahiplerinden Agnelli’nin Ronaldo için şirketin kesesini açtırmasını protesto ediyor

HABER MERKEZİ– İtalya’da Fiat işçilerinin 15 Temmuz Pazar gecesinden 17 Temmuz Salı sabahına kadar greve gidecekleri bildirildi.

Forzaitalianfootball.com’da yer alan habere göre, bir İtalyan sendikası, Fiat işçilerinin Cristiano Ronaldo’nun Real Madrid’den Juventus’a milyonlarca euroya transfer edilmesini protesto etmek için grev yapacağını doğruladı.

Real Madrid’e Ronaldo’nun bonservisi için 112 milyon euro ödeyen Juventus Ronaldo’ya 4 yılda net gelir olarak 120 milyon euro verecek. Bunun üzerine vergi ve diğer masraflar eklendiğinde brüt 240-300 milyon euroyu bulacak. Yani toplam fatura 400 milyon euro civarında olacak.

Transfer ücretinin bir kısmının, Fiat’ın sahibi olduğu Exor şirketi aracılığıyla ödeneceğini öğrenen işçiler 2 gün boyunca Fiat’ın Melfi tesislerinde grev yapacak.

Bu duruma öfkelenen işçiler “Bizler büyük ekonomik fedakarlıklar yapmaya devam ederken, şirketin bir oyuncu satın almak için milyonlarca euro harcaması kabul edilemez” diyorlar.

Juventus’ta yüzde 63,77’lik hissesinin sahibi Agnelli ailesi. Ve bu aile aynı zamanda, Fiat ve Ferrari’nin bir parçası olduğu holdingin yüzde 29,8’ini elinde bulunduruyor.

Bir kez daha hatırlamakta fayda var: İşçiler kendi emek-zamanlarına ve harcadıkları emeğin ürünlerine sahip çıkıp kendi gelecekleri için savaşmadıkları sürece “sermayeye bağımlılık” ilişkisi hükmünü sürdürmeye devam eder ve “fedakarlık” yapan hep işçiler olur!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close