DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Kadın emekçilerin açlık greviyle gelen zaferi

Afrika’nın dibindeki ada ülkesi Mauritius’da temizlik işçileri 10 günlük açlık grevinden sonra kazandı

HABER MERKEZİ– Devlete ait okullarda temizlik işinde çalışan kadın emekçiler, kıta Afrikası’nın dibindeki küçük ada ülkesinde anlamlı bir zafere imza attılar.

Taşeron firmalara bağlı çalışan, toplu sözleşme haklarından yoksun, düzensiz ve geçici statüde istihdam edildikleri için ayda ortalama 40 dolar ücret alabilen 333 kadın emekçi sendikanın desteğiyle kazandı.

İki sendikacının ve 5 kadın işçinin yaptığı 10 günlük açlık grevinden sonra hükümet “kadın işçilerin haklarının ihlal edildiğini ve sorunların çözümü için ortak bir komitenin kurulmasını” kabul etti. İşçilerle anlaşmak zorunda kalan hükümet “yüklenici” firma patronlarının her an işten atmakla tehdit ettiği işçilere “iş garantisi” sözü verdi. İşçi temsilcilerinin de yer aldığı komite ise çalışmalarını 17 Kasım’a kadar sonuçlandırıp sunacak.

Aynı zamanda sendikal (kolektif) hakların elde edilmesinde önemli bir aşamayı ifade eden bu zafer, kadın emekçilerin kararlılıklarının yanı sıra -özellikle sosyal medya ortamında örgütlenen- uluslararası dayanışmanın da katkısıyla geldi.

Sendikanın taşeron ve geçici işçiliğe karşı 17 yıldır mücadeleler yürüttüğü ifade ediliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close