DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kamboçya: Taieasy tekstil işçileri kazandı

Kamboçya’nın Pursat eyaletinde “Taieasy International Co” şirketine ait tekstil fabrikasının işçileri grev ve direnişle kazandı

HABER MERKEZİ– Kamboçya’nın Pursat eyaletinde geçtiğimiz Cuma günü iş bırakıp ana yolu trafiğe kapatan Taieasy tekstil işçileri Salı günü varılan anlaşmadan sonra dün (Çarşamba) işlerine geri döndüler.

Şirket yöneticileri ve hükümet yetkilileriyle yapılan toplantıdan sonra patron “işçilerin taleplerinin kabul edildiğini” açıkladı.

7 bin işçi günlerce protesto gösterileri yaptı

Çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sendikalaşma hakkının tanınması talepleriyle harekete geçen 7 bin işçi 4 gün üstüste fabrikanın önünde protesto gösterileri yaptıktan sonra Cuma akşamı eylemlerini büyüterek saatlerce ana yolu bloke etmişlerdi.

İşçiler fabrikada sendikal örgütlenme oluşturmak da dahil 12 talep ileri sürdüler. Bu talepler arasında, keyfi işten atmaların son bulması, tazminat hakkının korunması, kadın işçiler açısından önemli bir konu olarak hamilelik gibi durumlarda ücretli izin hakkının kullanılması gibi temel hakların tanınması var.

Hamile kadın emekçilerin doğumdan sonra 3 aylığına ücretli izne çıkarılması da dahil işçilerin tüm taleplerinin karşılanacağı bildirildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close