DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Kamboçya: Tekstil işçileri yol kesti

Ücretlerin ödenmemesini protesto eden işçiler civardaki anayolu saatler boyunca kapattı

HABER MERKEZİ– Güneydoğu Asya ülkelerinde tekstil ve hazır giyim alanında sınıf mücadelesi sert çizgilerle ilerliyor. Giyim mağazalarının vitrinlerini süsleyen giysilerin arka planında, Zara, H & M, JC Penny, Tommy Hilfiger gibi dünya tekellerine üretim yapan bu ülkelerdeki -kadın emekçilerin ağırlıkta olduğu- yoğun emek sömürüsü var.

Bu ülkelerde eski köleliğe yakın koşullarda çalıştırılan işçiler, en temel hakları için mücadele ediyorlar. Son derece düşük olan ücretlerin dahi düzenli ödenmediği, sendikal örgütlenmenin en alt düzeylerde olduğu, uzun iş günlerinin yaygın olduğu bu alanda grev ve direnişler çoğalıyor zaman zaman çok sert biçimler alıyor.

Kadın emeğinin katmerli sömürüsü

Geçmişten beri konfeksiyon ve tekstil sektörü ağırlıklı olarak kadın emeğinin “istihdam” edildiği sektör olagelmiştir. “Vasıfsız” ama eli yatkın ve “ucuz” oldukları için genç kadın emeği buraya çekilir.

Sektördeki tekellerin son yıllarda tedarik zincirlerini kaydırmaya başladığı Güneydoğu Asya’nın büyük bölümünde hazır giyim imalatı ve tekstil sanayi, çevreyi acımasızca tahrip ettiği gibi buralarda ağırlıklı olarak çalıştırılan kadın emekçiler kölelik koşullarında yaşamaya mahkum ediliyorlar.

“Kayıt dışı” üretimin yoğun olarak rastlandığı, “iş yasaları” bağlamında her türlü kuralsızlığın yaşandığı buralarda fabrika patronları ve fason-taşeron atölye sahipleri, çoğunluğu kırsal bölgelerden gelmek zorunda kalmış kadın emekçileri “avlanması kolay unsurlar” olarak görüyorlar ve yoğun emek sömürüsüyle içiçe cinsel saldırının hedefi haline getiriyorlar.

Biz de mümkün olduğunca bu ülkelerde işçilerin mücadelelerini sayfalarımıza taşımaya çalışıyoruz. Zira, buralardaki emekçiler, daha önce dünya tekstil üretiminin ana üsleri olmuş ülkelerdeki işçilerle, örneğin daha geçtiğimiz yıllarda Çinli işçilerin yaşadığı sorunlarla, ya da bir zamanlar “dünyanın atölyesi” denilen İngiltere’deki emekçilerle benzer sorunları yaşıyorlar.

Kamboçya’da yol kesme eylemi

kamboçya kadın işçiler eylemi

Kandal eyaletindeki Takhmao kasabasındaki Gawon Apparel Co. şirketine ait hazır giyim fabrikasında 1000 kadar işçi ücretlerin ödenmemesini protesto etti. Civardaki anayolu saatlerce kesti. Geçtiğimiz aylarda da aynı sorunu yaşayan işçiler defalarca bu durumu protesto etmişlerdi.

Çok sayıda protestonun ardından Eylül ayında ödenmeye başlanan ücretler Kasım ayında yine ödenmedi.

Eyalet yetkilileri ve patronun temsilcileriyle yapılan görüşmede “ücretlerin ödeneceği” sözü üzerine kadın emekçiler eylemlerini bitirdiler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close