DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Kanada: General Motors CAMI’de grev

General Motors Canada’nın CAMI fabrikasında yaklaşık 3 bin işçi bugün greve çıktı

general motors cami grev

HABER MERKEZİ– Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı London bölgesinde küçük bir kasabada kurulu ‘General Motors Canada’ şirketinin CAMI fabrikasında, patronlarla anlaşma sağlanamayınca önceden planlanmış grevin startı verildi.

Yaklaşık 3.000 işçinin çalıştığı fabrikada grev, bu sabah yerel saatle 10.59’da başladı.

Sendika ile patronlar arasında devam eden sözleşme müzakereleri 10 Ağustos’ta başlamıştı. Taraflar arasında yürürlükteki sözleşmenin süresi bugün (17 Eylül) sona erdi. Yeni bir sözleşme yapma konusunda yürütülen müzakerelerden sonuç çıkmadı.

Sendika, “Meksika’ya taşınan üretim bölümlerine bağlı yaşanan iş kayıplarının yeni yatırımlarla telafi edilmesini, bunun yanında daha iyi bir ücret talep ediyor. Sendika ayrıca, kuralsızlaşmış tatil izinlerinin belirlenmesi ve işçilerin yaşadığı sorunlara dair şikayetlerini iletmelerinin önündeki engellerin kaldırılması gibi talepler de öne sürüyor.

Zira patronlar, Temmuz ayında ‘arazi aracı’ üretiminin tamamını Meksika’daki tesislere kaydırmışlar ve bundan dolayı 600’ün üzerinde işçi işten çıkarılmıştı. Bu, fabrikadaki üretim kapasitesinin yüzde 85’e düşürülmesi anlamına geliyor. 13.000 nüfuslu Ingersoll kasabasında 600’ün üzerinde işçinin işinden olması, CAMI’ya parça tedarik eden irili ufaklı bir çok işletmenin de bu durumdan etkileneceği düşünülecek olursa bölge halkı açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.

GM Canada patronları ise, CAMI fabrikasında esas olarak Chevrolet Equinox marka arabanın üretiminde yoğunlaşacağını duyurmuş ve sendikaya bu temelde teklif götürmüştü. Halbuki bu araba modeli Meksika’daki fabrikada da üretiliyor. Bu durum işçileri kaygılandırdığı gibi grevin etki gücünü de zayıflatacak bir etken. Bu nedenle, Meksika’daki sınıf kardeşlerinden destek alamadıkları sürece, grevciişçileri zorlu bir mücadele bekliyor. Patronlar Meksika’daki görece düşük iş gücü maliyetlerinden ekstra karlar sağlamak istiyor.

CAMI fabrikası, devletin de hatırı sayılır desteğiyle, 1986 yılında Ingersoll kasabasında General Motors ve Suzuki Motor Corp.’un ortak girişimi olarak kuruldu. 1989’da tam teşeküllü faaliyete geçti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close