DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

Kasaba halkı ‘üniversite reformu’na direniyor: Polis en az 5 kişiyi katletti

Nijerya’nın Amassoma kasabasında işten atılan kadınlar ve yerel halk üniversiteyi ve anayolu günlerce bloke etti

HABER MERKEZİ- Niyerya’nın Bayelsa eyaletine bağlı Amasssoma kasabasında yerleşik Nijer Deltası Üniversitesinde bir kaç haftadır yaşanan gerginlik ve protestolar, polisin saldırısı sonucu katliama dönüştü.

Eyalet yönetiminini “üniversite reformları” kılıfı altında üniversitede çalışan yüzlerce kadın emekçiyi işten çıkarması bardağı taşıran damla oldu. Çoğunluğu kadın olan işçiler geçtiğimiz hafta üniversite kampüsünü tümden kilitledi, kasabayı eyalet başkentine bağlayan anayolu barikatlarla bloke etti.

Bir süre önce, yükselen har(a)çlara karşı portestolarını yükselten öğrencilerin yanı sıra yerli halk da kadın emekçilerin yanında protestolara ve blokaj eylemlerine katıldı.

Günlerce kapalı kalan kampüsün kapılarının polis güçleri tarafından bu sabah zorla açıldığını gören protestocular hızla bir araya gelerek üniversite kapısına doğru yürüyüşe geçtiler. Kalabalığın, kararlı bir şekilde üzerlerine yürüdüğünü anlayıp çaresiz kalan polisler halkın üzerine ateş açtılar. En az 5 kişiyi katlettiler. Onlarcasını yaraladılar.

“Radionigeria.gov.ng”un aktardığına göre ise 5 protestocu katledildi, çıkan çatışmada 5 polis öldürüldü. Gerginlik sürüyor.

nijerya kadın direnişi nijerya kadın direnişi nijerya kadın direnişi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close