DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kazakistan: Maden ocaklarında yerin altında 4. gün

ArcelorMittal tekeline ait 8 kömür madeninde bine yakın işçi 4 gündür ocakları terketmiyor

HABER MERKEZİ– Kazakistan’ın Shakhtinsk şehrinde ArcelorMittal tekeline ait 8 maden ocağında işçiler greve çıktılar. Bine yakın işçi 4 gündür ocakları terk etmiyor.

Grevci işçiler, ücretlerinin iki katına çıkarılmasını, 50 yaşında emekli olabilme hakkını, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesini, çalışma koşullarının düzeltilip güvenlik önlemlerinin artırılmasını talep ediyorlar.

Madenden ayrılmayan işçilere en büyük destek eşlerinden geliyor. Yiyecek, içecek, giyecek ve diğer ihtiyaçlarını madenci eşleri karşılıyor.

Hindistan merkezli çokuluslu tekel ArcelorMittal Kazakistan’da sekiz kömür madeni ve dört demir cevheri madeni işletiyor ve Temirtau’da bir çelik fabrikası var.

Öte yandan, Kazakistan devletinin madencilere saldırı hazırlıkları içerisinde olduğu bildiriliyor. Hükümet bunu yalanladı ama işçi düşmanı ve saldırgan karakteri biliniyor.

Daha 2011 yılında, Zhanaozen kasabasında grev yapan petrol işçilerine baskı uygulayan hükümetin emriyle Kazak polisinin saldırısı sonucunda 14 işçi kurşunlanarak katledilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close