DÜNYA

Kobanê katliamı unutulmadı

Kobanê halkı, iki yıl önce 25 Haziran’da yaşanan katliamı unutmadı, katledilenleri mezarında ziyaret etti.

kobane şehitleri

HABER MERKEZİ- Kobanê halkı, iki yıl önce 25 Haziran’da yaşanan katliamı unutmadı, Türk devleti destekli IŞİD çeteleri tarafından katledilenleri mezarında ziyaret etti. Mumlar yakıldı, anma töreni düzenlendi.

İki yıl önceydi. Sabah erken saatlerde bir grup IŞİD çetesi Kobanê’ye bağlı Berxbotan Köyü’ne ve ardından Kobanê merkeze yönelerek sivillere yönelik katliamlar gerçekleştirdi.

25 Haziran 2015’te sabah saat 04.00’te başlayan katliamda, IŞİD çeteleri ilk olarak motorlu araçlarla Berxbotan’ın güneyindeki El Sabit Köyü yolundan Berxbotan Köyü’ne girdi. Ve köyün tamamını işgal ettiler.

Berxbotan Köyü saldırısından hemen sonra Kobanê merkezine saldırmaya başladılar. Kobanê Yürütme Meclisi önünde Asayiş Güçleri ile çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çetelerin planı şehrin stratejik noktalarına dağılarak kontrolü ele geçirmekti. Ama asayiş ekiplerinin onlara hızla karşı koymasıyla başarılı olamadılar. Şehrin çeşitli yerlerine dağılan çeteler önlerine çıkan tüm sivilleri katletmeye başladılar.

O dönem, YPG güçleri “25 Haziran 2015’te günün ilk saatlerinde sayıları 80 ile 100 arasında değişen çete grubu sivilleri katletmek amacıyla Kobanê kentine geçmişlerdir” dedi.

YPG açıklamasında “çetelerin toprak ve tali yollarını kullandığı, ardından boş bir alanda toplandıkları ve orada ÖSO’nun elbiselerini giydikleri, böylece asayiş kontrol noktalarını geçerek Kobanê’ye ulaştıkları“ bildirildi. Açıklamada ayrıca bazı çetelerin Türkiye’den kantona giriş yaptığı da vurgulandı.

YPG/YPJ ve Asayiş Güçleri çetelerin tümünü imha ederek bölgeyi çetelerden temizlemeyi başardı.

Daha sonra, Demokratik Özerklik Yönetim Meclisi 21 Temmuz 2015 tarihinde yaptığı açıklamada 25 Haziran Katliamı’nda katledilen sivillerin sayısının 233 olduğunu, bunlardan 23 sivilin Berxbotan Köyü’nden, 210 sivilin ise Kobanê merkezinden olduğunu, ayrıca 273 sivil yurttaşın da yaralandığını duyurdu.

Kobanê halkı faşist Türk devletinin desteğindeki çetelerin yaptığı katliamları unutmuyor. Aynı zamanda bedeller pahasına elde etiği haklı zaferin gururunu yaşıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close