DÜNYAManşet

Köln’de ırkçılık karşıtı gösteri

‘Köln tutumunu gösteriyor’ başlıklı miting ve yürüyüşe yaklaşık 15 bin kişi katıldı

HABER MERKEZİ– Almanya’da geçtiğimiz haftalarda Chemnitz’de Neo nazilerin gövde gösterisi ve saldırılarının ardından ülke genelinde yapılan antifaşist ve ırkçılık karşıtı eylemler devam ediyor.

Almanya’nın göçmen karşıtı politikilarına ve rkçılığa karşı gösterilerden biri de bugün Köln kentinde yapıldı. “Köln tutumunu gösteriyor” başlığıyla gerçekleştirilen etkinliği çok sayıda Alman kurum ve çevre ortak organize etti.

Ezlem merkezi tren İstasyonu yakınlarındaki Roncalliplatz’da saat 14’de yapılan mitingle başladı. Konuşmaların yanısıra, Kürtçe, Türkçe, Almanca, Arapça şarkılar seslendirildi.

Ardından Heumark’daki alana kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Her iki alanda da kurulan sahnede Alman devletinin izlediği gö.çmen karşıtı politikaları eleştiren konuşmalar yapıldı. Sınır dışı edilme tehdidiyle karşılaşan göçmen aileler yaşadıklarını anlattılar.

Yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı Heumarkt’taki miting saat 16:00’ya kadar sürdü.

Miting ve yürüyüşe Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da katıldı.

köln ırkçılık karşıtı gösteri

Stuttgart’ta “Naziler için Stuttgart bir durak değil” eylemi

Önceki gün (14 Eylül) Stuttgart’ta binlerce kişi gerici, Homofobi ve “Naziler için Stuttgart’ın bir durak olmadığını“ sokaklarda haykırdı.

Almanya genelinde otobüs ile tur düzenleyerek gezen AFD’li gerici, homofobik ve naziler önceki gün otobüslerini Stuttgart Marktplatz’da durdurdu. 50 kişiye karşı Stuttgart sokaklarında binler homofobiye ve ırkçılığa karşı tepkilerini dile getirdi. Otobüs’ün etrafı çevrilirken iki farklı noktada eylemlikler gerçekleştirildi.

stuttgart antifa eylemi

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close