DÜNYAManşet

Kolombiya: 40 günlük grev ve direniş anlaşmayla sonuçlandı

Devletin katliamalarına va baskısına karşı yerli toplulukların geliştirdiği direniş anlaşmayla sonlandırıldı

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da yerli toplulukların, yoksul köylülerin ve tarım işçilerinin devlet destekli silahlı paramiliter güçlerin ve devletin politik-sosyal aktivistlere ve ‘eski’ FARC gerillalarına yönelik katliamlara karşı ülke çapında başlattıkları grev ve direniş 40 günün ardından “hükümetin verdiği güvencelerle” bitirildi.

İçlerinde 30 sosyal liderin de olduğu 150’den fazla aktivistin katledilmiş olmasını protesto eden gösteriler, FARC ile devlet arasında imzalanan “barış anlaşmasının güvenceye alınması ve katliamların durdurulması” talebiyle düzenlenmişti. Üçüncü talep ise çoğunluğu yerli topluluklardan oluşan tarım işçilerinin yaşam koşullarının düzeltilmesi. Tek geçim kaynağı koka olan yüzbinlerce yoksul köylü ailesi, alternatif bir tarımsal üretim için gerekli destek sunulmadan koka üretiminin devlet zoruyla engellenmek istenmesine karşı çıkıyor.

kolombiya direniş 1

Görüşmeler 12 gündür sürüyordu

Kolombiya Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre “Ulusal ve Bölgesel Yerli Organizasyonları ile hükümet arasında Cauca yönetim bölgesine bağlı Monterilla de Caldono’da 12 gündür devam eden görüşmeler olumlu sonuçlandı”.

Yerlilerin ülke genelinde sürdürdüğü ve 40’dan fazla kişinin yaralandığı gösterileri bitiren anlaşma İçişleri Bakan Yardımcısı Luis Ernesto Gomez ve yerli topluluklarının temsilcileri arasında imzalandı.

Cauca Yerlileri Bölge Konseyi (CRIC) temsilcisi Neis Lame “hükümetle sağladıkları anlaşma gereği yerlilerin bölgelerine dönmeye karar verdiğini ve anlaşmadaki şartların yerine getirilmesi için süreci takip edeceklerini” belirtti.

Anlaşmaya göre, bazı bakanlıklar, CRIC ve yerli üniversitesi temsilcileri, 18 Kasım’da Popayan kentinde bir araya gelerek anlaşmanın uygulanması için protokol imzalayacak.

Kolombiya Yerli Ulusal Organizasyonu (ONIC) sözcüsü Luis Fernando Arias, yapılan basın açıklamasında “devletin ve polisinin baskısına ve şiddetine rağmen 17 bölgede grev ve direnişler örgütlendi. Devletin bu baskısını kınıyoruz. Gösterilerimiz barışçıl olmasına karşın polis şiddetinin geliştirilmesine hükümet izin verdi. Gelinen aşamada, FARC ile yapılan barış anlaşmasının güvenceye alınması konusunda hükümet sözcüleri tarafından verilen sözleri ve anlaşma sürecini dikkatle takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

kolombiya direniş 2

Çoğunluğu yoksul köylülerden oluşan yerli topluluklar, polisin saldırılarına rağmen haftalar boyunca direnmiş, Risalda yönetim bölgesi kırsalında 3 Kasım’da 17 polisi rehin alınmış ve yapılan görüşmelerin ardından serbest bırakılmıştı.

kolombiya direniş 3

Daha sonra 7 Kasım’da İçişleri Bakanı Guillermo Rivera protesto gösterilerinin yoğun olarak sürdüğü Cauca yönetim bölgesinde yerli topluluk temsilcileri ile yaptığı görüşmelerin ardından protestocuların 30 Ekim’den beri kapalı tuttukları Panamericana otoyolunun Cali ile Popayan kentlerini bağlayan kısmından çekilmesi sağlanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close