DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Kolombiya’da öğretmenler ülke çapında greve çıkacak

Sendika, paramiliter silahlı çetelerin ölüm tehditlerini ve cinayetlerini kınayarak 25 Temmuz’da greve gideceklerini duyurdu

HABER MERKEZİ– Geçtğimiz aylarda iki turda sonuca vardırılan “Başkanlık seçimleri”nin toplumsal kutuplaştırmayı derinleştirdiği Kolombiya’da eğitim emekçileri gerici-politik baskı ve cinayetleri protesto etmek, aynı zamanda eğitim alanındaki çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebini dile getirmek için greve çıkacak.

Telesurtv.net’in aktardığına göre, 25 Temmuz’da ülke çapında 24 saatlik grev yapılacak.

Eğitim emekçileri sendikası Fecode’nin dün (Salı günü) yaptığı açıklamada, grevin, “Öğretmenleri hedef alan paramiliter grupların şiddetine ve eğitim kalitesini iyileştirmeye yönelik daha fazla bütçe talebinde bulunmak için” gerçekleştirileceği belirtildi.

Sendika, birçok insanın, başkanlık seçimlerinde aday olan eski bir gerilla Gustavo Petro’yu desteklediği için ölüm tehditleriyle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

Fecode’nin açıklamasında “Bir başkanlık seçiminde siyasi bir tercih yapmak onların anayasal haklarıdır, ancak bu, zulüm veya katliamlar için bir neden olamaz” denildi.

Sendika aynı zamanda, Juan Manuel Santos hükümetini görevden ayrılmadan önce taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı.

Hükümet ve öğretmenler, 37 günlük bir grev sonrasında Haziran 2017’de 24 maddelik bir anlaşma imzaladılar. Sendikaya göre, taahhütlerin sadece 8’i karşılandı. Eğitim bütçesinde bir artış, ücret farklarının ortadan kaldırılması ve sağlık hizmetlerinde iyileştirmeler de dahil olmak üzere diğerleri hala karşılanmadı.

Bu, eğitim emekçilerinin bu yılki 3. grevi. Birincisi, 21 Şubat tarihinde, eğitimciler için sağlık hizmetlerinin azaltılmasına karşı, ikincisi ise hükümetin daha önce varılan anlaşmalara uymamalarını protesto etmek için Mayıs ayında gerçekleştirildi.

Seçimleri ‘sağcı’ aday kazandı

Kolombiya’daki devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 53,95’le sağcı parti „Demokratik Merkez“in adayı Ivan Duque kazandı.

Yüzde 53 katılım sağlanan ve 19 milyondan fazla Kolombiyalının oy kullandığı seçimde, Duque, 10 milyon 370 binin üzerinde oy aldı. Solcu rakibi Gustavo Petro ise yüzde 41,83’te kaldı. Petro, 8 milyon 31 bin kişinin oyunu alabildi.

Duque, FARC ile imzalanan ve yürürlükte olan „Barış anlaşmasının yeniden değerlendirileceğini“ belirtmişti seçim kampanyasında.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close