DÜNYA

Kolombiya’da yerli aktivist katledildi

Devlet tek geçim kaynağı koka olan yerli köylülere yönelik saldırılarını sürdürüyor

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da Tumaco’nun kırsal bölgesinde devlet, Jose Jair Cortes adında yerli bir aktivisti katletti.

Yerli topluluk üyesi köylüler hükümetin bölgedeki pek çok kişinin önemli bir geçim aracı olan Kakao bitkisi üretimini azaltma planına karşı protesto gösterileri yapıyorlar.

Protestolarına 10 gün önce başlayan yerli halk, Purace belediyesinin kırsal bölgesi olan Coconuco’daki daha önce gasp edilmiş “özel mülkleri” talep ediyorlar ve buranın 2013’te kendilerine verileceği vaadinde bulunmuş hükümetin bu sözü yerine getirmesini istiyorlar.

Direnişi kırmak için özel harekat polisinin onlarca zırhlı araçla bölgeye girdiği belirtiliyor.

Öte yandan, batıdaki Cauca bölgesinde yerli topluluk üyeleri ve Kolombiya polisi arasındaki çatışmalarda 40’dan fazla köylünün yaralandığı ve bir gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.

Ne olmuştu?

5 Ekim’de, Kolombiya’nın güneybatısındaki Tumaco bölgesinde koka üreticisi köylülerle polis arasında çatışma yaşanmış, en az 9 köylü katledilmiş, 18 köylü de yaralanmıştı.

Koka üreticileri, polisin ve ordunun, tek geçim kaynağı olan bitkilerini zorla yok etmesini önlemek için direnişe geçmiş ve devlet güçleri saldırmıştı.

Açıklama yapan polis ise olayı “barış sürecinin reddeden eski FARC militanlarıyla yaşanan bir çatışma” olarak yansıtmaya çalışmıştı.

Kolombiya’da 115 binden fazla aile koka üretiminden geçimini sağlıyor. Alternatif geçim olanakları sunulmadığı için koka ekilen arazilerde genişleme yaşandığı söyleniyor.

Devlet son yıllarda geliştirdiği bir projeyle koka üreticisi köylülere alternatif ürünler yetiştirmeye yönlendiriyor sözümona. Ama bu gibi girişimler başarıya ulaşmış değil.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close