DÜNYAManşet

Korona günlerinde Almanya’da mültecilerle dayanışma aktiviteleri

Sokaklarda, balkonlarda „kimse arkada bırakılmasın“ „sınırlar açılsın“ pankartları, dövizleri asılıyor

Koronavirüs salgınını en tehlikeli boyutlarda yaşayan toplumsal kesimlerden biri de göçmenler. Mülteci kamplarında salgına karşı hemen hiç bir önlem alınmıyor. Öte yandan, sınırlarda on binlerce mülteci perişan durumda.

Buna yönelik tepkiler ise yoğun. Avrupa’nın düğer ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da antifaşist gruplar, insan hakları savunucuları mültecilerin yaşadığı sorunları dile getiriyorlar.

Hamburg, Berlin ve daha pek çok şehirde aktivistler, sokaklarda, balkonlarda „hiç kimse arkada bırakılmasın“ (#NoOneLeftBehind), „Kamplar boşaltılsın“ „Sınırlar açılsın“ yazılı pankartlari dövizler asılıyor.

Alman polisi ise bu tür eylemlere karşı saldırgan bir tutum izliyor. Köln’ün Chlodwigplatz semtinde pankart açan aktivistlere polis saldırmış, pankarta el konmuştu.

Geçtiğimiz günlerde, Almanya’da kamplarda Korona virüse karşı hiçbir önlem alınmayan mülteci kamplarından birinde, Olpe’de göçmenler isyan etmişti.

Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde  Köln’e 80 kilometre uzaklıkta bulunan birçok ülkeden 400 mültecinin kaldığı kampta, mülteciler 8 kişilik odalarda kalıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close